Współpracownik premiera Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Specjalny prokurator wyznaczony przez UE postawił w stan oskarżenia Fatmira Limaja, wiceprzewodniczącego rządzącej w kraju Demokratycznej Partii Kosowa.

W poniedziałek tamtejsze media doniosły, że jest on podejrzany o zbrodnie przeciwko serbskiej i albańskiej ludności cywilnej, podczas wojny o niepodległość Kosowa w latach 1998/99. Limaj, członek kosowskiego parlamentu i bliski współpracownik premiera Hashima Thaciego, otrzymał zarzut torturowania oraz mordowania serbskich cywilów i nielojalnych Albańczyków. Wydarzenia miały mieć miejsce w obozie dla jeńców we wsi Klecka w 1999 r.

Prokurator Maurizio Salustro, specjalny wysłannik Unii Europejskiej, wraz z Limajem oskarżył dziewięciu innych byłych członków Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), która walczyła o odłączenie kraju od Serbii. Albańczycy, muzułmanie, stanowiący większość w Kosowie, ogłosili niepodległość państwa w lutym 2008 roku. Decyzja ta została uznana przez 77 krajów, w tym Stany Zjednoczone i 22 z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Unia Europejska powołała specjalną komisję (EULEX), która ma za zadanie pomóc lokalnemu rządowi w ustanowienia nowego porządku prawnego i powołaniu służb mundurowych.

Limaj, który podczas wojny był dowódcą UCK, został oskarżony przez Trybunał w Hadze o zbrodnie przeciwko ludności cywilnej na terenach Glogovak w zachodniej części Kosowa. W 2005 roku jednak z powodu braku dowodów, został uniewinniony.(p)

Tłum. AZI

http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Politics/Kosovo-Vice-president-of-ruling-party-indicted-for-war-crimes_312283561179.html

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook