Włoski statek w ogniu krytyki za odesłanie migrantów do Libii

1049952
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Organizacje pozarządowe i politycy oskarżyli załogę włoskiego statku komercyjnego o złamanie prawa międzynarodowego poprzez zawrócenie do Libii stu ośmiu migrantów uratowanych na wodach międzynarodowych.

Statek dostawczy Asso Ventotto zebrał migrantów z łodzi w poniedziałek wieczorem w odległości sześćdziesięciu mil morskich na północny-zachód od Trypolisu.

W ostatnich latach tego typu operacje koordynowała włoska straż przybrzeżna, a migranci byli kierowani do Włoch. Od czerwca tego roku rząd włoski przerzucił odpowiedzialność na libijskie straże przybrzeżne, które poprosiły załogę statku komercyjnego o odesłanie migrantów do Trypolisu.

„Libia nie dysponuje bezpiecznym portem, co może doprowadzić do złamania prawa międzynarodowego” – powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców dodając, że wciąż zbiera informacje dotyczące sprawy.

„Mamy do czynienia ze zbiorowym odesłaniem uchodźców” – uważa Nicola Fratoianni,  poseł lewicy przebywający obecnie na pokładzie statku hiszpańskiej organizacji pozarządowej, który śledził komunikację radiową ze statkiem komercyjnym. Niemiecka organizacja Sea-Watch stwierdziła z kolei, że „to pierwszy przypadek od lat, w którym włoski statek odsyła [uchodźców]”.

Krytykę odpierał Matteo Salvini, minister spraw wewnętrznych Włoch: „W ciągu ostatnich dni libijska straż przybrzeżna uratowała sześciuset jedenastu migrantów w Libii”. Minister na portalach społecznościowych przypominał hasło: „Zamknięte drzwi, otwarte serca”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W 2012 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Włochy po tym, jak włoski statek w 2009 r. odesłał migrantów z powrotem do Libii.

Bohun, na podst. https://www.20minutes.fr

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook