Włoski rząd kontra Lombardia w kwestii budowy meczetów

Przed meczetem w Rzymie
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Włoski rząd chce zablokować nowe regulacje budowlane w Lombardii, które uniemożliwiłyby zbudowanie nowego meczetu w tym północnym regionie.

Przed meczetem w Rzymie
Przed meczetem w Rzymie

Te regulacje, które nazywa się prawem “anty-meczetowym”, zostały zatwierdzone pod koniec stycznia przez zdominowaną przez prawicę radę regionalną. Pośród głosów oburzenia na to, co krytycy widzą jako działanie rażąco dyskryminacyjne, premier centrolewicowego rządu Matteo Renzi podjął decyzję o skierowaniu tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Według tych regulacji każdy, kto pragnie zbudować nowe miejsce modlitw dla religii, która nie została oficjalnie uznana przez państwo, będzie podlegał wielu specjalnym restrykcjom, począwszy od wielkości parkingów, do zewnętrznego wyglądu budynków, a także pokonania wielu biurokratycznych trudności.

Ponieważ islam jest jedyną wielką religią nie uznawaną przez państwo włoskie, postrzega się te nowe zasady jako specjalnie wymierzone przeciwko ponad milionowej rzeszy włoskich muzułmanów. Krytycy twierdzą, że przepisy naruszają konstytucję w kilku aspektach i na pewno zostaną unieważnione przez Sąd Konstytucyjny.

Sędziowie mają rozpatrzyć, czy te przepisy naruszają gwarancje wolności religijnej, czy region przekroczył swe uprawnienia definiując na nowo relacje miedzy państwem a religią i czy nowe prawo pozostawia zbyt wiele swobody lokalnym burmistrzom. Jeden z punktów lombardzkiego prawa mówi o tym, że gdy lokalni burmistrzowie nie są zadowoleni z planów zbudowania nowego meczetu, to mogą zorganizować lokalne referendum przed wydaniem decyzji odmownej lub udzieleniem zgody.

Przepis określa także, że wymiary i proporcje architektoniczne każdego nowego miejsca kultu powinny być w zgodzie z lombardzkim krajobrazem – wymóg, który wydaje się specjalnie blokować wszystkie plany budowy minaretów.

Decyzja rządu o zablokowaniu planów Lombardii sprowokowała zjadliwą wypowiedź Matteo Salviniego, jawnie antyislamskiego lidera Ligi Północnej. „Renzi i Alfano (Minister Spraw Wewnętrznych) – oto nowi imamowie”, napisał Salvini na swojej stronie. Liga jest większościową siłą w koalicji rządzącej regionem Lombardii.

Specjalnie budowane meczety są rzadkie we Włoszech, chociaż w Rzymie znajduje się największy meczet w Europie. Powszechnie większość muzułmanów, żyjących tam lub odwiedzających Włochy, modli się w adaptowanych budynkach wynajmowanych od władz lokalnych lub osób prywatnych.

Grażyna Jackowska na podst.:
www.france24.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze