Włochy: ostrzejszy kurs wobec statków ratowniczych NGO

Statek NGO przejmuje migrantów, 60 mil od wybrzeża Libii. (Foto: https://www.flickr.com ; Tim Lüddemann)

Włoski rząd uzyskał w poniedziałek wotum zaufania w Senacie w kwestii dekretu przeciwko NGO operującym statkami ratowniczymi na Morzu Śródziemnym.

Jest to zwycięstwo ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego i jego partii Liga.

Rząd wygrał głosowanie większością 160 głosów wobec 57. Gdyby wniosek nie przeszedł, oznaczałoby to dymisję rządu. Dekret sporządzony przez Salviniego, który jest również wicepremierem, zaostrza sankcje wobec statków organizacji charytatywnych, które usiłują przewozić migrantów uratowanych w basenie Morza Śródziemnego do Włoch.

Centroprawicowa partia opozycyjna Forza Italia nie wzięła udziału w głosowaniu, ogłaszając jednak, że zgadza się z celami dekretu.

Regulacja podwyższa maksymalne kary pieniężne dla statków wpływających na wody włoskie bez zezwolenia z 50 tysięcy do miliona euro. Przewiduje także aresztowanie kapitanów, którzy ignorują polecenie trzymania się z daleka od włoskich portów i nakazuje administracji morskiej automatyczne przejmowanie ich statków.

W czerwcu niemiecki statek Sea-Watch, prowadzony przez kapitan Carolę Rackete, został zajęty, gdy wpłynął do portu Lampedusa bez pozwolenia.

Popularność Salviniego wzrosła dzięki jego bezkompromisowemu podejściu do kwestii imigracji. Według badania agencji Winpoll poparcie dla Ligi wynosi 39%, więc jest to najpopularniejsza partia w kraju, która podwoiła liczbę głosujących na nią w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

JotPe, na podst. https://www.reuters.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Newsletter

Raz w tygodniu podsumowanie wydarzeń

Zapisując się zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

Dane wykorzystujemy wyłącznie do obsługi procesu komunikacji na potrzeby wysyłania newslettera. W każdej chwili można zrezygnować z subskrybcji.

Dziękujemy za zapisanie się!

Wysłaliśmy maila z prośbą o potwierdzenie.

 

Nie zapomnij potwierdzić, w przeciwnym wypadku newsletter do Ciebie nie dotrze.