Wilders: Holandia wybrała mniej islamu

Wilders i Rutte czy utworzą koalicję?
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wczorajsze wybory parlamentarne wygrała liberalna VVD, która zdobyła 31 ze 150 miejsc w parlamencie. Tuż za nią jest Partia Pracy z 30 miejscami. Największym wygrany jest jednak Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która zdobyła 21 miejsc, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniego stanu.

Wilders i Rutte czy utworzą koalicję?
Wilders i Rutte czy utworzą koalicję?

Wilders na wieść o wynikach powiedział: „Holandia wybrała więcej bezpieczeństwa, mniej przestępczości, mniej imigracji i mniej islamu.” Jego partia domaga się zatrzymania imigracji z krajów muzułmański i zakazu budowy nowych meczetów. Obecnie PVV będzie trzecią co do wielkości partią w holenderskim parlamencie.

Wysoki wynik Partii Pracy powoduje, że VVD by rządzić musi utworzyć koalicję z trzema innymi partiami. Mark Rutte, lider zwycięskiej VVD wyznaczył 1 lipca na datę powołania nowego rządu. „Nie wykluczamy żadnej partii,” powiedział we wtorkową, przedwyborczą noc, pytany o koalicję z Geertem Wildersen,

Ogółem w holenderskim parlamencie znajdzie się 10 partii. Największym przegranym wyborów jest chadecja dotychczasowego premiera Jana Petera Balkenende, która straciła 20 z 41 dotychczas posiadanych miejsc.

AX na podst. AP

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze