Wielki Mufti Jerozolimy przyczynił się do Holokaustu?

| 4 komentarze|
image_pdfimage_print

Uznany naukowiec z Middle East Forum, dr Wolfgang G. Schwanitz uważa, że Wielki Mufti Jerozolimy, al-Hajj Amin al-Husaini, walnie przyczynił się do podjęcia decyzji Hitlera o eksterminacji Żydów w Europie.

Wielki Mufti Jerozolimy wizytuje Waffen SS (1943) ((Deutsches Bundesarchiv via Wikimedia Commons)
Wielki Mufti Jerozolimy wizytuje Waffen SS (1943) ((Deutsches Bundesarchiv via Wikimedia Commons)

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, był krytykowany za komentarze na temat roli Wielkiego Muftiego Jerozolimy w stworzeniu i realizacji Holokaustu. Rzeczywiście czołowi doradcy nazistowscy zeznali, że al-Husaini był jednym z inspiratorów ludobójstwa. W swoich wspomnieniach z Damaszku mufti wyznał, jak doradzał Hitlerowi i innym czołowym nazistom i że uzyskał pełną wiedzę o trwającej masowej zagładzie.

Historyk Middle East Forum Wolfgang G. Schwanitz stwierdził: „To jest fakt historyczny, że Wielki Mufti Jerozolimy al-Hajj Amin al-Husaini był wspólnikiem, którego współpraca z Adolfem Hitlerem odegrała ważną rolę w Holokauście. Był przede wszystkim doradcą spoza Europy w procederze zniszczenia europejskich Żydów”.

Chociaż Schwanitz wcześniej nie słyszał o dialogu pomiędzy Hitlerem i al-Husainim w kształcie przytoczonym przez Netanjahu, powiedział jednak, że absurdalne jest ignorowanie roli al-Husainiego w zachęcaniu i nakłanianiu Hitlera i innych czołowych nazistów do eksterminacji europejskich Żydów. Według tego wybitnego eksperta w dziedzinie związków nazistów i islamistów istnieje wiele dowodów na to, że głównym celem al-Husainiego było blokowanie wszystkich dróg ucieczki Żydów z Europy. Naciskał na Hitlera, żeby ten zatrzasnął „ostatnie drzwi płonącego domu”.

W książce „Hitlerowcy, islamiści i narodziny nowożytnego Bliskiego Wschodu” (Vis-a-vis Etiuda, 2013), Schwanitz i współautor, Barry Rubin, zgłębiają więzy, które łączyły Hitlera i Wielkiego Muftiego. Na spotkaniu 28 listopada 1941 roku Hitler i al-Husaini zawarli układ o ludobójstwie Żydów w Europie i na Bliskim Wschodzie, a zaraz potem Hitler wydał rozkaz przygotowania się do Holokaustu. Następnego dnia wysłano zaproszenia do trzynastu nazistów na konferencję w Wannsee, aby zaplanować zorganizowanie logistyki tego masowego mordu.

al-Husaini u Hitlera w 1941  (Deutsches Bundesarchiv via Wikimedia Commons)
al-Husaini u Hitlera w 1941 (Deutsches Bundesarchiv via Wikimedia Commons)

Wysoko ceniona książka bada również zabiegi Wielki Muftiego, żeby nie dopuścić europejskich Żydów do znalezienia schronienia w kraju, który miał później stać się Izraelem. Ponieważ wszyscy europejscy Żydzi po wypuszczeniu z Europy mogliby później udać się do Palestyny, al-Husaini dał jasno do zrozumienia, że jeśli Hitler chce mieć muzułmanów i Arabów jako sojuszników, musi zamknąć Żydom drogi ucieczki z Europy. Jednocześnie al-Husaini i arabscy władcy przekazali Wielkiej Brytanii, że jeśli nie chce, żeby Arabowie i muzułmanie stali się jej wrogami, musi zablokować wjazd do Palestyny wszystkim Żydom. Dzięki sukcesowi na obu frontach al-Husaini przyczynił się do Holokaustu podwójnie, bezpośrednio i od początku.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Xsara na podstawie: www.meforum.org
4
dr Wolfgang G. Schwanitz

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook