Wielka Brytania i Szwecja chcą Turcji w UE

turkey eu
| 20 komentarzy|
image_pdfimage_print

Ministrowie Wielkiej Brytanii i Szwecji stwierdzili, że członkostwo Turcji w UE wzmocni blok 27 państw. Te głosy podnoszą się, gdy proces przyjęcia zbliża się do punktu przełomowego.
turkey eu

„Członkostwo Turcji poprawiłoby ekonomię europejską, wzmocniło wpływy starego kontynentu i dało Europie możliwość rozszerzenia wpływów demokracji, praw człowieka i rządów prawa, dzięki zreformowaniu systemu politycznego Turcji i struktur ekonomicznych, tak by pasowały do instytucji europejskich i prezentowanych przez nie wartości”, powiedział David Lidington, brytyjski minister do spraw europejskich na spotkaniu w Austrii, która pozostaje w silnej opozycji do członkostwa Turcji.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt w trakcie przemówienia na temat polityki zagranicznej w parlamencie szwedzkim powtórzył za Lidingtonem: „Gdy Turcja po spełnieniu wszystkich niezbędnych warunków dołączy do UE, wniesie ze sobą więcej mocy”.

Zarówno Bildt, jak i Lidington podkreślają wagę znalezienia skutecznego rozwiązania problemu Cypru. Bildt twierdzi również, że ugoda przyczyni się do stabilizacji regionu Morza Śródziemnego i usunie trudności na linii skutecznej współpracy UE – NATO. Jak cytuje Lidingtona turecki dziennik anglojęzyczny Today’s Zaman: „Status quo na Cyprze to bardzo niekorzystna sytuacja. Wszyscy na tym tracą. Jednakże ugoda przyniesie ogromne korzyści polityczne, ekonomiczne, jak i w kwestii bezpieczeństwa. Nie tylko Cypryjczycy, lecz obie społeczności odniosą znaczące korzyści. Wpłynie to pozytywnie na samą Turcję, resztę Europy i cały wschodni region basenu Morza Śródziemnego”. (jk/pj)

TłumBP
www.panarmenian.net/eng/world/news/61884/Britain_Sweden_support_Turkeys_membership_in_EU

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze