Wielka Brytania: ekstremiści walczą z antyekstremizmem

Brytyjski rząd mianował Sarę Khan, weterankę kampanii przeciw radykalnemu islamowi i nierówności płci, przewodniczącą komisji ds. walki z ekstremizmem, pomimo protestów organizacji islamistycznych.

Commission for Countering Extremism pełnić będzie w rządzie funkcję doradczą w kwestiach nowych strategii, publicznej konfrontacji z różnymi formami ekstremizmu oraz promowania „pluralistycznych brytyjskich wartości”.

Khan jest współzałożycielką i dyrektorem generalnym Inspire – organizacji założonej przez muzułmanki, której celem jest walka z ekstremizmem. Od 2008 r. Inspire przeprowadziło wiele kampanii, przeszkoliło nauczycieli i organizowało liczne konferencje na temat równości płci w islamie. Khan od ponad dekady działa na tym polu, a na koncie ma liczne sukcesy. Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd określiła ją jako posiadającą „doświadczenie na poziomie eksperta” i dodała, że „wniesie ona do komisji bogactwo wiedzy i ekspertyzę, które okażą się niezbędne w pracy polegającej na identyfikowaniu ekstremizmu,  przeciwdziałaniu jego skutkom oraz niezależnej pracy doradczej na zlecenie rządu”.

Niektórzy przedstawiciele społeczności muzułmańskiej ostro zareagowali na nominację Khan, po części ze względu na jej jawne poparcie dla rządowego programu PREVENT. Założycielki Muslim Women’s Collective, Bushra Wasty oraz Sulekha Hassan, napisały nieprzychylny artykuł, który został opublikowany na łamach dziennika „The Guardian”. W artykule tym wezwały Khan do unikania kojarzenia ekstremizmu z islamem i przyjrzenia się, czym naprawdę jest zjawisko islamofobii.

Inne ugrupowania, zwłaszcza te powiązane z islamizmem, poszły o krok dalej i zażądały zwolnienia Khan. „Uważamy, że ta decyzja jeszcze bardziej popsuje relacje między rządem i społecznościami muzułmańskimi. (…) Nie mamy żadnego zaufania do osoby wybranej na to stanowisko i niepokoi nas, że społeczność muzułmańska może odmówić współpracy z nią, co podważa zasadność mianowania. Wzywamy rząd do natychmiastowej zmiany decyzji” – oświadczyły MEND (Muslim Engagement and Development) oraz Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii, znana z powiązań z Bractwem Muzułmańskim.

Ponad 100 organizacji islamskich podpisało petycję wzywającą rząd do dymisji Khan, m.in. Mohammed Shafiq z Ramadhan Foundation, znany z tego, że walczył o usunięcie z partii Liberalnych Demokratów innego aktywisty, Maajida Nawaza który przesłał za pomocą Twittera obrazek przedstawiający Jezusa i Mahometa mówiących sobie „cześć”.

Pomimo negatywnych reakcji Khan pozostaje niewzruszona i optymistyczna. „Jestem świadoma skali wyzwania, którym jest konfrontacja z ekstremizmem i jestem pełna głębokiego oddania dla tej roli. Stworzę komisję, która będzie działać bezpośrednio, w imię wspólnych wartości, podstawowych wolności i praw człowieka” – oświadczyła, przyjmując posadę.

Organizacje zajmujące się walką z ekstremizmem udzieliły Khan pełnego poparcia. Stowarzyszenie NSS (National Secular Society), które sprzeciwia się wpływowi religii na życie publiczne, stanęło w obronie Khan: „Wielu z tak zwanych przedstawicieli muzułmanów nie lubi Khan, ponieważ jest ona zwolenniczką pozytywnego przekazu. Zachęca jednocześnie do pewnej integracji ze społeczeństwem brytyjskim. Mówi, że muzułmanie powinni przestrzegać takich samych praw, jak wszyscy inni i współpracować z państwem. Wezwała muzułmanów do szczerości względem pełnej nienawiści ideologii i nietolerancyjnych praktyk, które są charakterystyczne, a nawet szczególnie związane z ich religią”.

Sir Barney White-Spunner, emerytowany generał, który dowodził brytyjskimi siłami w wojnie irackiej poszedł o krok dalej i powiedział: „Zatrudniając Sarę Khan rząd pokazał w końcu, że traktuje poważnie islamski ekstremizm”.

Oprac. Borsuk na podst. https://clarionproject.org/sara-khan-commissioner/

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign