Wielka Brytania: dzieci zmuszane do małżeństwa

zmuszane-do-malzenstwa5
Family and friends gather for the engagement of Said Mohammed, 55, and Roshan Kasem, 8, at her home in a rural village of Ghor province. Father of the bride, Abdul Kasem, 60, said he is unhappy giving his daughter away at such a young age, but has no choice due to severe poverty. It is hard to say exactly how many young marriages take place, but according to the womenÕs ministry and womenÕs NGOs, approximately 57 percent of Afghan girls get married before the legal age of 16. In addition, once the girl's father has agreed to the engagement, she is pulled out of school immediately. Early pregnancies also result in an increase in complications during child birth.
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rządowy raport ujawnia: dzięki programowi ochrony przed przymusowymi małżeństwami uratowano dziesiątki młodych kobiet i dziewcząt, w tym nawet dziewięciolatki.

zmuszane-do-malzenstwa5Prawie połowa z 86 kobiet i dziewcząt objętych programem ochrony prawnej w minionym roku nie miała ukończonych osiemnastu lat – donosi ministerstwo sprawiedliwości. Jest to dwa razy większa liczba niż oczekiwały władze, od czasu gdy ruszyły programy ochrony przed przymusowym małżeństwem. Według nowych regulacji prawnych policja może skonfiskować paszport potencjalnej ofiary i zmusić rodzinę do ujawnienia miejsca pobytu przymusowej panny młodej jeśli została ona wywieziona poza Brytanię.

Weryfikacją skuteczności programów zajmują się funkcjonariusze policji, organizacje dobroczynne, sędziowie i pracownicy społeczni. Okazuje się, że wydział zajmujący się przypadkami przymusowego małżeństwa odnotował ponad 1600 zgłoszeń. Do ponad 420 przypadków doszło na terenie Wielkiej Brytanii lub za granicą. Pozostałe dotyczą wywierania nacisków psychologicznych, fizycznych, seksualnych, finansowych lub emocjonalnych.

Po pierwszym roku obowiązywania Aktu o Ochronie Cywilnej z 2007 roku
(Forced Marriage /Civil Protection/ Act) opublikowano raport, który stwierdza między innymi: Kobieta zmuszona do małżeństwa jest narażona na gwałt i może być gwałcona wielokrotnie aż do momentu zajścia w ciążę.

Raport stwierdza również, że problem nie zyskał jeszcze należytego rozgłosu i nie dociera do kobiet żyjących w zamkniętych społecznościach, między innymi ze względu na lokalne władze i szkoły, które nie chcą publikować nowych zaleceń z powodu poprawności politycznej – obawy przed urażeniem czy stygmatyzowaniem mniejszości. Sprawy, które mogłyby trafić do sądu, nie trafiają tam, nawet gdy policja jest gotowa aktywnie w tym pomagać.

Kolejną przeszkodą jest lojalność ofiar wobec osób zmuszających je do niechcianego małżeństwa – zazwyczaj rodziny. By rozwiązać ten problem rząd proponuje wprowadzenie już dla pięciolatków specjalnych lekcji, dotyczących zwalczania negatywnego nastawienia do dziewcząt i kobiet, które prowadzi do przemocy. Strategia rządowa podkreśla, że niektóre grupy, szczególnie mniejszości są narażone na specyficzne formy przemocy np. przymusowe małżeństwo, tzw. morderstwa dla honoru i rytualne okaleczanie narządów płciowych.

Minister sprawiedliwości Bridget Prentice jest pewna, że władze znalazły właściwe rozwiązanie problemu: Rozporządzenia dotyczące ochrony pokazały, że istnieje potrzeba takich działań, ale działań rozważnych i pełnych zrozumienia dla młodych osób, które muszą sie liczyć z utratą rodziny i wsparcia lokalnej wspólnoty, i będą potrzebować długofalowego wsparcia i opieki.

JB na podst. Telegraph.co.uk

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze