Większość muzułmanów w Europie to fundamentaliści

Imam warszawskiego meczetu Nezar Charif mówił w wywiadzie zamieszczonym w „Dispatch International”, że „ani dom, ani religia nie są wystarczająco silne bez solidnych fundamentów. Wszyscy muzułmanie są fundamentalistami”.

Nezar Charif (zdjęcie z religia.tv)

Nezar Charif (zdjęcie z religia.tv)

To nie jest tak odosobnione stwierdzenie, jak próbowano potem przekonywać. Badanie przeprowadzone przez WZB, Berliński Ośrodek Nauk Społecznych, stwierdza, że fundamentalizm jest szeroko rozpowszechniony wśród europejskich muzułmanów. Dwie trzecie z nich uważa, że prawa religijne są ważniejsze od prawa krajowego. Trzy czwarte wierzy, że istnieje tylko jedna właściwa interpretacja Koranu.

W porównaniu do tego, jedynie 13% chrześcijan utrzymuje takie poglądy odnośnie prawa i 20% odnośnie interpretacji Biblii. Około 60% muzułmanów odrzuca homoseksualistów jako przyjaciół, prawie połowa nie ufa Żydom.

Istnieją jednak pewne różnice. Bardziej negatywnie do niemuzułmańskich grup nastawieni są sunnicy imigranci z Turcji, niż Alawici czy imigranci z Maroka.

Badania przeprowadzono na próbie 9000 osób w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Austrii i Szwecji. Autorzy raportu uważają, że zakres rozpowszechnienia islamskiego fundamentalizmu i związanych z nim homofobii, antysemityzmu oraz okcydentofobii, powinien poważnie zaniepokoić zachodnich polityków.

Link do pełnego raportu www.wzb.eu
Jan Wójcik na podst. WZB www.wzb.eu

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign