Większość Francuzów uważa islam za nietolerancyjny

logo-lemonde
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Ankieta przeprowadzona dla lewicowego dziennika „Le Monde” pokazała, że Francja jest pozytywnie nastawiona do żydów i ma ogólnie negatywną opinię na temat muzułmanów.
logo-lemonde

Według badania przeprowadzonego przez agencję badania rynku Ipsos, decydująca większość Francuzów uważa judaizm i chrześcijaństwo za tolerancyjne, zaś jeszcze większa liczba ankietowanych opisała islam jako nietolerancyjny.

72% Francuzów uważa katolicyzm za „całkowicie” albo „wystarczająco” akceptujący inne grupy, a 66% ma podobny stosunek do żydów. 74% widzi islam jako nietolerancyjny. Jednocześnie 8 na 10 Francuzów uważa, że islam próbuje narzucać innym swoje spojrzenie na świat, a 74% opisuje tę religię jako „niekompatybilną” z francuskimi wartościami.

Poza tym, chociaż większość respondentów nie wiedziała jak zdefiniować religijny fundamentalizm, to aż 77% uznało go za poważny problem. Prawie połowa ankietowanych uznała, że wielu muzułmanów (chociaż nie wszyscy) to fundamentaliści, a 10%  uważa większość za fundamentalistów.

Francuski filozof Abdennour Bidar, ekspert do spraw islamu i sekularyzmu  za spowodowanie nieufności Francuzów wobec islamu obwinia częściowo kryzys finansowy, mówiąc lewicowej gazecie, że „utrwala on lęk, nietolerancję i rasizm”.

Przeprowadzona wśród 1000 osób internetowa ankieta ujawniła wątpliwości obywateli Francji wobec polityki imigracyjnej i innych ważnych kwestii. 46% ankietowanych uważa, że bezrobocie można obniżyć tylko poprzez ograniczenie imigracji, a 62% nie czuje się już we Francji jak we własnym domu.

W październiku prawicowy „Le Figaro” opublikował ankietę przeprowadzoną przez firmę Ifop, według której 43% Francuzów uważa muzułmanów za zagrożenie dla narodowej tożsamości. Badanie pokazało, że prawie trzy czwarte respondentów postrzega muzułmanów jako negatywnie nastawionych wobec akceptacji dla innych grup społecznych.

Tłumaczenie Sy

Źródło: http://www.timesofisrael.com/french-consider-jews-tolerant-distrust-islam/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze