Wiadomość

Więcej NATO w Iraku

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oraz Minister Spraw Zagranicznych Iraku Fuad Mohammad Hussein (wrzesień 2020). Źródło: Nato.int.

W najbliższym czasie do 4000 wzrośnie liczba żołnierzy NATO zaangażowanych w zwalczanie ISIS w Iraku. Sojusz ma zapewnić Bagdadowi wsparcie szkoleniowe.

Po ponad roku uzgodnień i przygotowań logistycznych NATO wyraziło zgodę na rozszerzenie swojej misji w Iraku. Obecnie w tym kraju przebywa 300 żołnierzy Sojuszu. Ich liczba ma być stopniowo zwiększana do czterech tysięcy.

Takie rozwiązanie zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po konsultacjach z ministrami obrony państw wchodzących w skład Paktu Północnoatlantyckiego. NATO chce w ten sposób zapobiec odbudowie sił dżihadystycznych skupionych wokół Państwa Islamskiego.

NATO szkoli irackie siły bezpieczeństwa od wielu lat. Iraccy żołnierze przeszli specjalne szkolenia w zakresie rozbrajania materiałów wybuchowych oraz opieki medycznej. Specjaliści zachodni doradzali także irackiemu ministerstwu obrony oraz innym formacjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo.

„Lepiej zapobiegać niż interweniować – powiedział Stoltenberg. – Działania szkoleniowe będą teraz obejmować więcej irackich instytucji bezpieczeństwa i obszarów położonych poza Bagdadem”. Zwiększanie liczebności oddziałów ma odbywać się stopniowo i zawsze w porozumieniu z irackim rządem.

Państwo Islamskie w Iraku

W 2014 roku Państwo Islamskie podbiło około jednej trzeciej terytorium kraju. Kolejne lata przyniosły niemal całkowite wyparcie ISIS z Iraku. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wojsk koalicyjnych pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. W 2017 roku iracki rząd ogłosił „zwycięstwo” nad Daesh. Z tego powodu w 2019 międzynarodowa koalicja wojskowa przeciwko ISIS zredukowała swoją obecność w Iraku. Jednak działające w podziemiu komórki Państwa Islamskiego są nadal aktywne.

Z inicjatywy Waszyngtonu NATO przejmuje część działań międzynarodowej koalicji przeciw ISIS. Do Iraku oprócz doradców ma polecieć także personel zajmujący się ich ochroną oraz wsparciem logistycznym. Zgodnie z umową zawartą z irackim rządem, kontyngent żołnierzy NATO powinien liczyć 500 osób, jednak ze względu na pandemię przebywa tam ich jedynie 300.

Relacje NATO z Irakiem

Irak jest jednym z wielu krajów spoza obszaru euroatlantyckiego, z którymi NATO rozwija relacje. Kraj ten ma status partnera. Początkowo stosunki Iraku z NATO opierały się na współpracy w ramach misji szkoleniowej NTM-I rozpisanej na lata 2004-2011, podczas której przeszkolono 15 tysięcy irackich żołnierzy.

W 2011 r. NATO zgodziło się przyznać Irakowi status partnera, a we wrześniu 2012 r. podpisano wspólnie uzgodniony Indywidualny Program Partnerstwa i Współpracy. W 2014 roku szczyt NATO zdecydował się na dalsze zacieśnianie współpracy, zmierzającej do zbudowania trwałych fundamentów obronnych Iraku.

W 2015 roku Sojusz opracował specjalny pakiet pomocowy, w ramach którego 350 irackich oficerów wzięło udział w specjalnych kursach. Treningi przeprowadzono na terenie Jordanii. W 2016 roku NATO na prośbę irackiego rządu zdecydowało się udzielić bezpośredniego wsparcia Światowej Koalicji na rzecz Pokonania ISIS (Global Coalition to Defeat ISIS). W styczniu 2017 r. w Bagdadzie utworzono komórkę NATO składającą się z personelu cywilnego i wojskowego, której zadaniem było koordynowanie działań szkoleniowych i wspieranie irackiej armii w budowaniu systemu bezpieczeństwa. W maju 2017 roku NATO zostało pełnoprawnym członkiem Koalicji.

Jednocześnie Sojusz wyraził się z uznaniem o sukcesach irackiej armii, której udało się przywrócić kontrolę nad całym terytorium kraju (lipiec 2017). Latem 2018 roku NATO odpowiedziało pozytywnie na wniosek irackiego rządu o wsparcie w zakresie wyszkolenia żołnierzy do działań antyterrorystycznych. Podjęta właśnie decyzja o zwiększeniu zaangażowania NATO w Iraku wpisuje się więc w długofalową strategię partnerstwa wojskowego, zmierzającą do zwalczenia globalnego ruchu dżihadystycznego.

>O modelu działania Państwa Islamskiego na terytorium Iraku w analizie Jana Wójcika: Państwo Islamskie jako quasi-państwo.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign