Więcej cenzury, mniej wolności. Przegląd wydarzeń tygodnia

Tablighi Dżamaat, Turcja i Fb, zamieszki w Anderlecht
Tablighi Dżamaat, Turcja i Fb, zamieszki w Anderlecht (zdj. ilustr)

Czy Turcja prowadzi wojnę hybrydową u granic Unii Europejskiej, wykorzystując do tego imigrantów? – takie pytanie stawia niemiecki politolog na łamach „Die Welt”. Uczonego szczególnie niepokoi zaangażowanie tureckich służb w prowokowanie rozruchów z grecką strażą graniczną oraz wspieranie procederu nielegalnego przekraczania  granicy Wspólnoty. Więcej…

Pod pretekstem walki z fake newsami na temat epidemii koronawirusa Turcja wprowadza prawo, nakazujące mediom społecznościowym, mającym co najmniej milion użytkowników, usuwanie wskazanych przez sąd treści, a nawet blokowania kont. Jeśli właściciele serwisów nie podporządkują się tej decyzji, zapłacą wysokie kary finansowe. Jest to kolejny krok w walce z demokratyczną opozycją nad Bosforem. Więcej

Mimo nowych rozwiązań prawnych Ankara nie radzi sobie z epidemią koronawirusa. Sytuacja wygląda dramatycznie. Czy ofiarą niezadowolenia społecznego spowodowanego inercją rządu padnie prezydent Turcji Erdogan? Więcej…

Kolejne zamieszki w imigranckiej dzielnicy Brukseli. Zaczęły się od tragicznej śmierci dziewiętnastolatka, o którą mieszkańcy oskarżyli policję. W ciągu doby atakowano funkcjonariuszy, palono radiowozy, ukradziono policjantom broń. Aresztowano 43 osoby. To nie pierwsze zamieszki w stolicy Belgii. Więcej…

Kto wymyślił kwarantannę? Perski filozof znany na Zachodzie jako Avicenna, żyjący na przełomie X i XI wieku. Bez wahania należy przyznać temu średniowiecznemu myślicielowi miano prekursora mikrobiologii. Jego pisma medyczne i filozoficzne cieszą się ciągłym zainteresowaniem historyków kultury. Więcej…

Lewica wspierając radykalny islam krzywdzi muzułmanów i porzuca swoje ideały – twierdzi włoski badacz islamu Tommaso Virgili. Jakie na poparcie swojej tezy przedstawia argumenty? Odpowiedź można znaleźć na stronie Instytutu Spraw Europejskich.

Radzie Europy podoba się cenzura w niemieckich mediach. Europejska Komisja przeciw Rasizmowi i Nietolerancji chce jednocześnie dalszych obostrzeń. Zdaniem tego ciała doradczego Rady Europy przejawem mowy nienawiści jest krytykowanie polityki migracyjnej kanclerz Merkel. Więcej…

Konflikt hindusko-muzułmański. Radykalna organizacja islamska Tablighi Dżamaat nie tylko zlekceważyła zagrożenie koronawirusem, ale także niektórzy jej członkowie wykorzystali strach przed epidemią do tego, by zastraszyć niewiernych. Działania fundamentalistów przyczyniły się do rozprzestrzenienia się epidemii. Wywołało to skrajne reakcje innych odłamów społeczeństwa, włącznie z pogromami muzułmanów, samosądami oraz ostrą retoryką antyislamską. Więcej…

Koronawirus sojusznikiem terrorystów? Pandemia sprawia, że rządy europejskie i USA muszą szukać oszczędności. Zachodnie siły zbrojne wycofują się lub ograniczają aktywność na terenach objętych konfliktami. Sytuację tę wykorzystują dżihadyści. W wielu miejscach uśpione konflikty ozywają na nowo. Przez Afrykę przelewa się krwawa fala przemocy. Więcej…

Opracował PŚ.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign