Wezwanie do zabijania apostatów rozległo się w szwedzkim radiu

„Obowiązkiem każdego muzułmanina jest zabicie tych, którzy odstąpią od islamu”. Te słowa padły na antenie szwedzkiego radia z ust islamskiego duchownego z Rinkeby, dzielnicy Sztokholmu.

Imam mówił o tym jak powinno się traktować Somalijczyków, którzy odważyli się przechrzcić i przyjąć wiarę chrześcijańską. Audycja zawierająca groźby skierowane do tych, którzy odważyli się opuścić islam, transmitowana była przez somalijski oddział szwedzkiego radia i była drugą częścią audycji opisującej pochodzących z Somalii chrześcijan, którzy na placu w Rinkeby próbowali głosić ewangelię. „Byłem tam, kiedy wygłaszali kazania.Rozmawiałem również z tymi, którzy odważyli się zmienić wiarę”- powiedział autor audycji, Kenadid Mohammed.

Rinkeby to dzielnica Sztokholmu w dużej mierze zamieszkana przez Somalijczyków. Wśród tych, którzy znają język szwedzki, coraz więcej osób decyduje się na zmianę wyznania. „Niektórzy fakt głoszenia kazań chrześcijańskich w czasie trwania Ramadanu uważają za prowokację”-mówi Mohammed.

Według jego relacji pośród Somalijczyków zgromadzonych na placu panowały zróżnicowane nastroje. Jedni wydawali się być zaskoczeni, bo przecież nieczęsto zdarza im się widzieć somalijskich chrześcijan. Inni wydawali się wyjątkowo rozdrażnieni, co dało się również usłyszeć podczas dyskusji prowadzonej w radiu. Wśród dyskutujących był między innymi imam, który oświadczył, że powinnością prawdziwego muzułmanina jest zabicie każdego, kto odważy się odstąpić od islamu. Kiedy dziennikarz zakwestionował jego wypowiedź, przypominając mu że jest w Szwecji, ten odpowiedział, że ci, którzy chcą zgłębić wiedzę na ten temat, mogą odwiedzić meczet w Rinkeby.

Niewierny - podczłowiek

„Słuchając tej audycji trudno było uwierzyć, że transmitowana jest ona na antenie szwedzkiego radia”- mówi Somalijczyk słuchający programu. Jego zdaniem dziennikarz powinien był przerwać wypowiedź imama. Dodał również, że islamski kaznodzieja nazwał somalijskich chrześcijan niewiernymi.
Autor reportażu twierdzi, że imam zinterpretował Koran zbyt dosłownie. Oznacza to, że nikt nie ma prawa odejść od islamu. „Takie podejście deklaruje wielu muzułmanów”- mówi Mohammed. Dodaje jednak, że w poglądach Somalijczyków zaobserwować można zasadnicze różnice.

Marcus Sand, pastor z Międzynarodowej Wspólnoty Rinkeby był na placu, kiedy Somalijczycy wygłaszali kazania. „Żaden z nich nie mieszka w Rinkeby. W przeciwnym razie mogłoby to dla nich być niebezpieczne” – twierdzi pastor. Dodaje, że jeden z Somalijczyków – chrześcijan zgromadzonych na placu przemawiał przez 15 minut, inny natomiast odmawiał modlitwę. Kilka osób spośród zgromadzonych gapiów wszczęło zażartą dyskusję, a kaznodzieje opuścili plac.(p)

Tłum. Aniqa
http://islamineurope.blogspot.com/2011/09/sweden-imam-calls-to-kill-converts-on.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign