Muzułmańskie święta w Dolnej Saksonii?

Jeśli wszystko pójdzie po myśli SPD, w Dolnej Saksonii muzułmańskie święta zostaną dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Premier tego landu Stephan Weil myśli też o złagodzeniu zakazu używania chust islamskich.

Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD) chce rozmów na temat wprowadzenia dni ustawowo wolnych od pracy w święta muzułmańskie. Jak powiedział gazecie „Hannoversche Allgemeine Zeitung” całkowicie możliwe jest wprowadzenie zmian w ustawie dotyczącej świąt i „uznanie również muzułmańskich świąt za dni wolne od pracy”. Weil pozostawia otwartą kwestię, czy owe święta miałyby oznaczać dni wolne od pracy i szkoły dla wszystkich, czy tylko dla muzułmanów. Już teraz uczniowie szkół islamskich w tym kraju związkowym są zwalniani z zajęć w dni, w których wypadają ważne islamskie święta.

Te plany mają związek z umową państwową, którą Dolna Saksonia chce podpisać na początku 2015 roku z trzema muzułmańskimi stowarzyszeniami. Według słów Weila można by przy tej okazji złagodzić zakaz noszenia chust przez muzułmańskie nauczycielki. „Możliwe, że uda się nam wypracować bardziej elastyczne zasady niż poprzednio”, powiedział premier. W tej chwili nauczycielkom nie wolno nosić chust w czasie zajęć szkolnych, zakaz ten nie dotyczy jedynie lekcji religii.

Dolna Saksonia to trzeci po Hamburgu i Bremie kraj związkowy, który przygotowuje podpisanie umowy państwowej z muzułmańskimi wspólnotami wyznaniowymi. Negocjacje trwają już od września 2013 roku i dotycząc też islamskiego duszpasterstwa w klinikach i domach opieki, muzułmańskich pochówków, a także wymogów towarzyszących budowie meczetów. W Dolnej Saksonii mieszka około 250.000 muzułmanów, istnieje tam 200 wspólnot posiadających własny meczet.

Rol na podst. http://www.welt.de/politik/deutschland/article135781382/Niedersachsen-erwaegt-muslimische-Feiertage.html