W umiarkowanej Indonezji więcej ataków na kościoły

Indonezyjscy aktywiści praw człowieka w poniedziałek wystosowali pismo do prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono, z prośbą o dochodzenie w sprawie nasilających się od dwóch lat ataków na kościoły chrześcijańskie.

Spalony kościół na Sumatrze

Spalony kościół na Sumatrze

Od stycznia do lipca br. odnotowano 28 przypadków łamania wolności religijnej. W całym 2008 roku było siedemnaście takich zdarzeń, a w 2009 osiemnaście, podaje Instytut na rzecz Demokracji i Pokoju SETARA w swoim raporcie. Sprawcami większości tych aktów barbarzyństwa są ugrupowania radykalnych muzułmanów. Wśród wymienionych czynów, mówi się o przymusowych zamknięciach kościołów, opóźnieniach w wydawaniu pozwoleń, oraz o atakach takich jak podpalenia i dewastacje kościołów.

SETARA krytykuje rząd i prezydenta z to, że „milczą w tej sprawie i nie dają obywatelom wystarczającej ochrony.” „Im służby bezpieczeństwa są słabsze, tym atakujący stają się silniejsi. Nie możemy pozwolić na kontynuację tych incydentów, bo zrujnuje to pokój w kraju”, dodaje rzecznik organizacji.

Ataki mają miejsce głównie w Dżakarcie i na Zachodniej Jawie. Indonezyjscy ustawodawcy domagali się od rządu zdelegalizowania islamistycznej grupy, która groziła „wojną” z chrześcijanami w Dżakarcie i nawoływała do tworzenia islamskich bojówek milicyjnych.

Islamski Front Obrońców (FPI) – prywatna milicja z misją ochrony „islamskich” wartości w świeckim kraju – nalegała na władze, by wprowadziły islamskie prawo szariatu i groziła atakami na chrześcijan, jeżeli ci nie zaprzestaną chrystianizacji kraju.

Obserwatorzy obawiają się, że te społeczne napięcia mogą przerodzić się w wybuch przemocy, w konstytucyjnie świeckim kraju jakim jest Indonezja, której 90 procent mieszkańców to muzułmanie.(pj)

AX na podst. AFP

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Francja kontra Bractwo Muzułmańskie

Iran: rap kontra totalitarny reżim

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni