W Szwajcarii też zakażą burki

Napad rozbójniczy w ukrywającej tożsamość burce
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Niższa izba parlamentu Szwajcarii podjęła pierwszy krok w kierunku ustanowienia zakazu zasłaniania twarzy.

Posłowie zagłosowali za rozwiązaniem proponowanym przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP), która zainicjowała w 2009 r. kampanię przeciwko budowie nowych minaretów. Akcja „Precz z maskami”, zaproponowana przez szefa SVP Oskara Freysingera, pojawia się w momencie rosnących w Szwajcarii antyimigranckich nastrojów, przed planowanymi na 23 października wyborami.

Decyzję podjęto przewagą 101 głosów przeciwko 77, przy 9 wstrzymujących się; teraz czeka ją głosowanie w wyższej izbie szwajcarskiego parlamentu. Jeśli obie izby przyjmą wniosek, zakaz zasłaniania twarzy – czyli w praktyce noszenia muzułmańskich burek – zacznie obowiązywać m.in. w budynkach rządowych i transporcie publicznym.Wprowadzając zakaz, Szwajcaria pójdzie śladem innych krajach europejskich takich jak Francja, Holandia i Belgia, które albo już zakazały burek albo rozważają takie posunięcie, często spotykając się z ostrym potępieniem obrońców praw obywatelskich i ugrupowań islamskich.

Napad rozbójniczy w ukrywającej tożsamość burce

„To byłaby dyskryminacja grupy religijnej i oznaczałaby również, że kobiety turystki z krajów arabskich nie będą mogły pojechać w Szwajcarii pociągiem. Będzie to miało negatywne konsekwencje dla branży turystycznej”, oznajmia na swej stronie internetowej Islamska Rada Główna Szwajcarii. Szwajcarski region wokół Jeziora Genewskiego jest szczególnie popularny wśród bogatych turystów z krajów arabskich. Oskar Freysinger z kolei, wnioskując o uchwalenie zakazu napisał, że poprawi on bezpieczeństwo w ​​miejscach publicznych.

Rząd szwajcarski apelował w maju, żeby wniosek został odrzucony, twierdząc, że poszczególne kantony same powinny znaleźć sposób na zachowanie zasad kultury szwajcarskiej, takich jak zasada nieukrywania twarzy przy kontaktach z innymi w miejscach publicznych. Rząd uważa, że obecnie istniejące przepisy wystarczająco chronią budynki publiczne i środki transportu przed ewentualnym zagrożeniem ze strony osób zasłaniających twarz.

Oprac. PJ

Źródło: http://blogs.reuters.com/faithworld/2011/09/29/swiss-lower-house-of-parliament-passes-motion-to-ban-full-face-veils/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze