W Oklahomie szariat nie będzie zakazany

Islamic sharia law
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Amerykański stan Oklahoma nie wprowadzi do swojej konstytucji zakazu powoływania się przez sądy na prawo szariatu przy wydawaniu orzeczeń.

Sąd federalny podtrzymał decyzję sędziego stanowego, blokującą wprowadzenie poprawki do stanowej konstytucji. W referendum przeprowadzonym w 2010 r. 70% głosujących poparło zakaz stosowania muzułmańskiego prawa. Ale przywódca społeczności muzułmańskiej podważył to, twierdząc, że poprawka narusza jego prawo wolności wyznania, zagwarantowane w amerykańskiej konstytucji. Muneer Awad, przewodniczący oddziału CAIR (Rady Relacji Amerykańsko-Islamskich) w Oklahomie, złożył pozew uzasadniając, że poprawka miałaby wpływ na każdy aspekt jego życia, łącznie z testamentem.

Oto fragment poprawki: „Sądy nie mogą powoływać się na zasady prawne obowiązujące w innych państwach lub kulturach. W szczególności nie mogą brać pod uwagę prawa międzynarodowego lub prawa szariatu”. Autor poprawki, republikański kongresman Rex Duncan, argumentował, że nie była ona pomyślana jako atak na muzułmanów, lecz raczej jako „wyprzedzające uderzenie”, zapobiegające stosowaniu prawa szariatu.

Ale sąd apelacyjny podtrzymał orzeczenie wydane przez sędzinę Vicky Miles-Lagrange wkrótce po referendum w listopadzie 2010 r. i orzekł, że Awad jasno pokazał potencjalne szkody, które mogłyby powstać, gdyby poprawka weszła w życie. „Kiedy prawo, które głosujący chcą wprowadzić, prawdopodobnie narusza Konstytucję, ich interesy nie mogą być ważniejsze niż ochrona konstytucyjnych praw Pana Awada”, głosi orzeczenie.

Po ogłoszeniu decyzji sędziny Miles-Lagrange w 2010 r. Awad powiedział, że jej orzeczenie dało możliwość „zademonstrowania, że muzułmańska społeczność w Oklahomie po prostu chce się cieszyć obywatelskimi i religijnymi prawami, zagwarantowanymi wszystkim Amerykanom”.(p)

Tłumaczenie Karli

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-16496002

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook