Wiadomość

W Norwegii spalono Koran

Zdj. ilustracyjne (flickr.com, Misja ONZ w Mali)

Ambasador Norwegii w Pakistanie został wezwany na dywanik do ministerstwa spraw zagranicznych w Pakistanie po tym, jak szef organizacji SIAN (Stopp Islamiseringen av Norge, Stop Islamizacji Norwegii) publicznie spalił Koran na rynku w mieście Kristiansand na południu kraju.

W sobotę 23.11 ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu wydało w tej sprawie oświadczenie, w którym napisano: „Ministerstwo spraw zagranicznych wezwało dziś do siebie ambasadora Norwegii, żeby przekazać mu wyrazy głębokiego zaniepokojenia rządu i narodu pakistańskiego z powodu zbezczeszczenia Koranu w Kristiansand”.

Norweskie MSZ potwierdziło agencji prasowej NTB, że ambasador Kjell-Gunnar Eriksen wziął w sobotę udział w spotkaniu w pakistańskim MSZ. „W trakcie spotkania ambasador jasno stwierdził, że władze Norwegii zdecydowanie potępiają spalenie Koranu, którego dokonała organizacja SIAN. Powiedział też, że norweska policja przerwała demonstrację [SIAN], że w Norwegii wszyscy mają prawo do swobody wypowiedzi, a także prawo do praktykowania swojej wiary” – napisała rzeczniczka ministertwa Ane Haavardsdatter Lunde w e-mailu do NTB.

Podczas demonstracji SIAN w Kristiansand egzemplarz Koranu podpalił jej przewodniczący Lars Thorsen. Podpalenie było przez organizację wcześniej zapowiedziane i chociaż policja nie wyraziła na nie zgody, Thorsen zrobił to na miejskim rynku. Policja interweniowała gasząc ogień, a wściekli kontrdemonstranci, forsując barierki policyjne, zaatakowali samego Thorsena. Później wyszło na jaw, że dyrektoriat policji w przeddzień demonstracji SIAN wydał policjantom rozkaz interwencji na wypadek, gdyby doszło do palenia symboli religijnych.

Spalenie Koranu wywołało reakcje muzułmanów w wielu miejscach na świecie. Norweskie media publiczne NRK pisały w piątek na swoich stronach internetowych, że w mediach społecznościowych pojawił się nawołujący do bojkotu Norwegii hashtag #Boycottnorway. „Zauważyliśmy reakcje w mediach społecznościowych w Pakistanie” – pisze w e-mailu do NRK szefowa ds. komunikacji w firmie telekomunikacyjnej Telenor, operującej również w Pakistanie.

Pakistański MSZ napisał też w oświadczeniu, że kraj ten potępił akt spalenia Koranu, który uraził  uczucia 1,3 miliarda muzułmanów na całym świecie i że tego typu czynów nie można usprawiedliwiać prawem do swobody wypowiedzi: „Władze Norwegii zostały wezwane do postawienia winnych przed sądem i do zapobieżenia tego typu czynom w przyszłości. Ambasador Pakistanu w Oslo został też poproszony o przekazanie władzom norweskim naszych wyrazów protestu i głębokiego zaniepokojenia” – czytamy w oświadczeniu.

Również skrajna pakistańska partia Jamaat-e-Islami (patronująca wielu terrorystom przeprowadzającym zamachy w Azji Południowej – jej zwolennicy domagali się m.in. kary śmierci dla pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi) zorganizowała antynorweskie demonstracje w Peszawarze i kilku innych miastach prowincji Chajber Pasztunchwa. Demonstranci, twierdząc, że antyislamskie działania dokonywane przez „religijnych ekstremistów” obrażają muzułmanów, domagali się od społeczności międzynarodowej eliminowania takich osób.

Głos zabrali też lokalni przedstawiciele pakistańskich prawników: “Domagamy się od władz norweskich skazania na karę śmierci Laurence’a (!) Thorstena, który próbował zbeszcześcić święty Koran, oraz uwolnienia Mohammada Ilyasa, który prawidłowo zareagował, pokazując swój religijny sprzeciw wobec tego aktu” – oświadczył przewodniczący jednego z sądów okręgowych. Wielu prawników zapowiedziało, że w poniedziałek na znak protestu nie będzie wykonywać swoich obowiązków w sądach.

Policja norweskiego okręgu Agder, w którym leży miasto Kristiansand, potwierdziła w czwartek, że zbada legalność spalenia Koranu na podstawie paragrafu 185 kodeksu karnego. Zgodnie z dotychczasową praktyką prawną w Norwegii, paragraf dotyczący tzw. mowy nienawiści nie obejmował palenia świętych pism, a więc czyny takie nie były dotychczas uznawane za karalne.

Rolka na podst. https://www.document.nohttps://www.dawn.com

Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=OxSkMCLiQfs

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign