W ciężkich więzieniach trwa rekrutacja do dżihadu

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Eksperci ostrzegają, że więzienie o zaostrzonym rygorze, Whitemoor, gdzie blisko połowa osadzonych to muzułmanie, stanowi wylęgarnię islamskich ekstremistów.

„Sunday People” ujawnił, że Whitemoor, w którym terroryści odsiadują kary dożywotniego więzienia za planowanie masowych morderstw w Wielkiej Brytanii, to ośrodek rekrutacji Al-Kaidy. Informacje te pochodzą od zaniepokojonego personelu, inspektorów więziennych oraz polityków.

Aż 42% skazanych to wyznawcy islamu. Dla porównania, w brytyjskim społeczeństwie odsetek muzułmanów wynosi 5%.

Rząd ostrzega, że agresywni dżihadyści w Whitemoor rekrutują słabszych osadzonych, zmuszając ich do przejścia na islam, zanim przyłączą się do grup terrorystycznych. Według członka związku funkcjonariuszy więziennych: „W Whitemoor rządzą muzułmanie, wśród których jest wielu dżihadystów”.

Inne więzienia o zaostrzonym rygorze nie pozostają daleko w tyle. W Belmarsh w południowo-wschodnim Londynie 33% osadzonych to muzułmanie, a w Full Sutton islam wyznaje 20% więźniów.

Minister sprawiedliwości gabinetu cieni Partii Pracy, Sadiq Khan, powiedział „Sunday People”, że rząd nie zauważył tych alarmujących statystyk. “Minister sprawiedliwości zajmuje się drobiazgami i nie ma pojęcia, do jakiego stopnia wzrosła radykalizacja w naszych więzieniach. Rząd nie wykazuje żadnej inicjatywy. W więzieniach takich, jak Whitemoor, główni inspektorzy odnotowują rekordowe zagrożenie radykalizacją. Rząd musi się obudzić, zanim będzie za późno.”

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Liczby podane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wskazują, że w brytyjskich więzieniach osadzonych jest 11 729 muzułmanów. To najwyższa liczba w historii, równa jeden siódmej wszystkich więźniów. Najwięcej muzułmanów jest w Whitemoor, gdzie znajduje się około 500 najbardziej niebezpiecznych więźniów w Wielkiej Brytanii, z których 210 to wyznawcy islamu.

Al Haq
Al Haq

Wśród terrorystów znajduje się 35-letni Zia Al Haq z Wembley, który w 2007 roku został skazany na 18 lat więzienia. Al Haq należał do uśpionej komórki planującej zamach na londyńskie metro, podłożenie ładunków wybuchowych pod limuzynę i odpalenie brudnej bomby. Kolejnym terrorystą w Whitemoor jest 60-letni Nezar Hindawi, który odsiaduje 45 lat więzienia. Podłożył on bombę w bagażu ręcznym swojej ciężarnej narzeczonej, która w 1986 roku leciała z londyńskiego Heathrow do Tel-Awiwu. W zamachu mogło zginąć 375 osób.

Według funkcjonariuszy więziennych, Whitemoor stało się ośrodkiem radykalizacji, a wielu muzułmańskich więźniów wyszło z więzienia jako „pełnoprawni członkowie Al-Kaidy”.

W więzieniu Belmarsh problem jest niemal tak samo palący, ponieważ co trzeci osadzony uważa się za muzułmanina. Obecnie w więzieniu tym odsiadują karę 28-letni Michael Adebolajo i 22-letni Michael Adebowale, którzy w zeszłym roku w południowo-londyńskim Woolwich zabili żołnierza Lee Rigby’ego.

Ministerstwo Sprawiedliwości pomimo nieustających ostrzeżeń zezwoliło, żeby liczba muzułmanów w Whitemoor osiągnęła rekordowy poziom. W badaniu zleconym w 2012 roku przez ministerstwo, więźniowie oraz personel więzienny wyznali ankieterom, że więzienie to stanowi „teren rekrutacyjny Talibów”. Niektórzy więźniowie zeznali, że muzułmańscy osadzeni zostawiają w celach islamskie ulotki i każą im je czytać. Więźniowie są mamieni obietnicą, że jeśli przejdą na islam, nikt nie będzie ich atakował.

W raporcie po inspekcji przeprowadzonej w 2008 roku, personel więzienny Whitemoor przyznał, że czuje „strach”. Ówczesny główny inspektor więzienia, Anne Owers, powiedziała, że muzułmańscy więźniowie są w stanie “stosować wewnętrzny dozór” i wezwała do natychmiastowych działań.

Kaplica muzułmańska w więzieniu
Kaplica muzułmańska w więzieniu

Jeden z osadzonych w Whitemoor powiedział, że został zaatakowany, ponieważ miał przypięty mak upamiętniający poległych w I wojnie światowej, a jego brat służył w armii. Więźniowie krzyczeli, że “jego żona smaży się w piekle, ponieważ nie jest muzułmanką”.

Jeden z członków Izby Gmin ostrzegał w swoim raporcie o podobnych zagrożeniach w więzieniu Belmarsh. Według raportu z 2012 roku sporządzonego przez Komisję Spraw Wewnętrznych Izby Gmin, jeden z więźniów wypuszczony za kaucją został namówiony przez osadzonego z Al-Kaidy, żeby w ciągu 72 godzin, które miał spędzić na wolności, wykonał dla niego misję. Anonimowy więzień był trzymany trzy cele od radykalnego jamajskiego kaznodziei Abdullaha al-Faisala, który namówił go, żeby w ciągu trzech dni przeprowadził samobójczy zamach. Osadzony opuścił więzienie i udał się prosto do Jemenu, żeby dołączyć do obozu treningowego Al-Kaidy. Jednak jemeński imam zdołał odesłać go do szkoły religijnej.

Ekspert ds. terroryzmu Peter Neumann, który wykłada również bezpieczeństwo na King’s College London i jest szefem International Centre for the Study of Radicalisation, wezwał „dżihadystyczne więzienia” do izolowania islamistycznych bojówkarzy. Ostrzegał jednak, że w wyniku tych działań, rząd może zyskać miano antymuzułmańskiego.

Według wypowiedzi rzecznika służby więziennej “najnowsza niezależna inspekcja więzienia Whitemoor wykazała, że jest ono bezpieczne, a personel został pochwalony za profesjonalizm i zaangażowanie. Pracownicy starają się walczyć z ekstremistycznymi ideologiami i stosują szeroki zakres wyspecjalizowanych programów, aby uniemożliwić radykałom osiągnięcie swoich celów”.

Nick Dorman, Sean Rayment

Tłumaczenie: cc Syty

Źródło: http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/terrorism-top-security-uk-prison-terror-3300455

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook