W Arabii Saudyjskiej budowana jest opera

W Jiddah, nadmorskim mieście w Arabii Saudyjskiej, uważanym za bardziej liberalne niż stolica Rijad, budowana jest pierwsza w kraju opera. W krajach arabskich istnieją opery – w Egipcie, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanie – ale w Arabii Saudyjskiej do niedawna zabronione było publiczne odtwarzanie muzyki, nawet w sklepach. Zakazane były też filmy, ale pierwsze kino ma być otwarte w tym roku.

Budowa opery jest jednym z przejawów liberalizacji fundamentalistycznego islamu, panującego w tym kraju. W ubiegłym miesiącu odbył się pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej festiwal jazzowy. Ahmad bin Aqeel al-Khatib, szef organu noszącego nazwę Ogólny Zarząd Rozrywki podał, że w ciągu najbliższych 10 lat Arabia Saudyjska zamierza zainwestować w różne przedsięwzięcia rozrywkowe 64 miliardy dolarów. W tym roku ma się odbyć w Arabii ponad 5 tysięcy różnych wydarzeń o charakterze rozrywkowym, ponad dwa razy tyle, co w roku ubiegłym Są wśród nich również takie, które przeznaczone są dla całych rodzin lub dla kobiet. (g)

Źródło: Al Arabiya, New York Times

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom