USA: skrytykował muzułmanina, może przegrać wybory

Republikański kandydat na gubernatora stanu Michigan, Pat Colbeck, utrzymuje, że rodzina wspieranego przez demokratów Abdula El-Sayeda ma związki z Bractwem Muzułmańskim.   

Colbeck pozostaje przy swoim zdaniu, pomimo oskarżeń o antymuzułmańskie uprzedzenia i odwróceniu się od niego polityków z własnej partii. Komentarze Colbecka padły w wideo nakręconym dla „The Detroit News” podczas forum z emerytowanym agentem służb bezpieczeństwa Philipem Haneyem. W nagraniu senator mówił o spisku „cywilizacji dżihadu” zawiązanym przez muzułmanów, a mającym na celu „zmianę naszego rządu” poprzez wprowadzanie prawa szariatu. Dodał, że częścią agendy jest zajęcie „wpływowych urzędów” zauważając, że w Hamtramck jest już pierwsza rada miasta złożona w większości z muzułmanów. „Ale i tutaj mamy kogoś takiego, z kim będę współzawodniczył w wyborach. Jest to dr Abdul El-Sayed, którego rodzice mają powiązania z Bractwem Muzułmańskim w Egipcie. To jest przerażające” – powiedział Colbeck.

El-Sayed jest synem egipskich imigrantów, który dorastał w Detroit wychowywany przez ojca i macochę, białą kobietę ze wsi. W przeszłości podkreślał, jak ważny jest rozdział kościoła od państwa. „Oczywiście wiedziałem, że startując w wyborach, jako nieapologetyczny i dumny muzułmanin oraz Amerykanin spotkam się z brzydką twarzą białej supremacji, którą usankcjonowali Donald Trump i jego przyjaciele – oznajmił El-Sayed – ale wiem, że każdy dzień służby dla tego stanu i tego kraju, kiedy trzymamy się swoich ideałów i konstytucji, wzmacnia i inspiruje mnie, aby służyć każdej osobie niezależnie od jej przynależności etnicznej, religii czy koloru skóry”.

El-Sayed

El-Sayed

Dawud Walid z Council on American-Islamic Relations (CAIR) nazwał wypowiedź Colbecka „nonsensem” i oskarżył go “wzmacnianie ksenofobii i rasizmu, które są już obecne”. Wezwał republikanów z Michigan, aby potępili jego wypowiedź.

Rzeczniczka Republikanów, Sarah Anderson, powiedziała, że nie czytała doniesień na temat wypowiedzi Colbecka, „ale jeśli pokrywają się one z tym, co powiedział senator Colbeck, to partia nie jest zainteresowana rozpowszechnianiem teorii spiskowych i cokolwiek mówił, nie reprezentowało to poglądów partii. Stanowczo potępiamy każdy przejaw mowy nienawiści, niezależnie od tego z czyich ust ona rozbrzmiewa”.

Dawud Walid dodał, że Bractwo Muzułmańskie jest często używane, jako „straszak mający sprawić, aby muzułmanie wyglądali na podejrzanych. (…) Argumentowanie, że BM chce przejąć we władanie Amerykę, jest przerażającą taktyką. (…) Pan El-Sayed otwarcie wspierał zalegalizowanie marihuany oraz organizacje LGBTQ. Nie są to tematy, które byłyby wspierane przez ekstremistę lub byłyby częścią agendy Bractwa Muzułmańskiego”.

Colbeck podtrzymuje swoje wcześniejsze wypowiedzi i dodaje, że były one oparte na „notatce wyjaśniającej” ujawnionej w 2004 roku, która zawierała strategiczne cele Bractwa w Ameryce.  Poproszony o poparcie swoich tez na temat powiązań rodziców El-Sayeda z Bractwem odparł, że teść El-Sayeda zasiada w zarządzie oddziału CAIR w Michigan, a organizacja ta została w przeszłości zidentyfikowana przez FBI, jako „nie oskarżony współorganizator” w procesie o finansowanie terroryzmu (sprawa Holy Land Foundation). Dodał, że El-Sayed był członkiem Muslim Students’ Association na Uniwersytecie Michigan, którą uważa za „zaprzyjaźnioną” z Bractwem. „Nie twierdzę, że on sam jest dżihadystą czy coś w tym rodzaju, ale był on członkiem organizacji, które popierają takie poglądy” – powiedział.

Walid kwestionuje wypowiedź Colbecka na temat CAIR mówiąc, że „nie oskarżony” oznacza „niemożliwy do udowodnienia” w związku, z czym ten termin „nic za sobą nie niesie”.

Szef partii demokratycznej w Michigan Brabdon Dillon powiedział: „Patrick Colbeck jest żałosnym bigotem i głupcem. Michigan ma szczęście, mając dobrze prosperującą społeczność muzułmańską, a moja partia jest szczęśliwa, mając dr El-Sayeda w swoich szeregach”

Colbeck cieszył się poparciem lubianego gospodarza popularnego, konserwatywnego talk show Seana Hannity ale po ostatnich wydarzeniach stracił jego sympatię. „Nie znam Colbecka osobiście, nigdy nie spotkaliśmy się twarzą w twarz i oczywiście nie popieram jego wypowiedzi, które ostatnio padły. Chociaż nic nie zostało sformalizowane, nie ma on już mojego poparcia” – oznajmił Hannity.

Colbeck ustosunkował się do całego zamieszania mówiąc, że krytycy próbują go „uciszyć” oraz powstrzymać przed informowaniem społeczeństwa o „notatce” Bractwa Muzułmańskiego, „ale ja nie będę milczał”.

Severus Snape na podstawie https://www.detroitnews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign