USA pomogą walczącym Kurdom i chrześcijanom w Iraku

Milicje chrześcijańskie, Nineveh Plain Protection Units (NPU), świętują odbicie miasta Baghdeda z rąk ISIS (maj 2017)
Milicje chrześcijańskie, Nineveh Plain Protection Units (NPU), świętują odbicie miasta Baghdeda z rąk ISIS (maj 2017)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Amerykański Kongres przegłosował ustawę, której celem jest wysłanie wsparcia chrześcijańskim jednostkom działających na irackich Równinach Niniwy.

Dotychczas oddziały te wraz z kurdyjskimi Peszmergami ledwo wiązały koniec z końcem, cierpiąc na poważne braki w wyposażeniu. Większość amerykańskiej pomocy finansowej lądowała w rękach rządu centralnego w Iraku.

Poprawka do „2018 National Defense Authorization Act” zobowiązuje Irak do zapewnienia „sprzętu bojowego i wsparcia materialnego sunnickich, kurdyjskich i chrześcijańskich formacji, wliczając w to również inne grupy mniejszościowe obecne na Równinach Niniwy” oraz „dostawy broni, szkolenia, adekwatnego wyposażenia sprawdzonym członkom Rady Równin Niniwy”.

Na 2018 r. Amerykanie przeznaczyli 1,3 miliarda dolarów na wsparcie w regionie. Zmiany są oznaką szybkiego postępu i potoczyły się lawinowo od wejścia na ekrany wyprodukowanego przez Clarion Project filmu „FaithKeepers”, który wzbudził głębokie zainteresowanie i potrzebę wspierania mniejszości na Bliskim Wschodzie. Kiedy członek Izby Reprezentantów Jeff Fortenberry zaproponował podobną poprawkę w ubiegłym roku, została ona odrzucona. Tegoroczna poprawka została już zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów oraz senat, a w chwili obecnej oczekuje na podpis prezydenta Trumpa.

Kolejną oznaką postępu jest usunięcie z ostatecznej wersji ustawy warunku mówiącego o tym, że 345 milionów dolarów pomocy dla kurdyjskich Peszmergów jest uzależnione od „członkostwa w zjednoczonym rządzie Iraku”.

Na krótko przed tymi znaczącymi posunięciami amerykańskich ustawodawców kongresman Trent Franks zaproponował rezolucję w sprawie niezależności irackich Kurdów, której autorem jest analityk ds. Kurdów przy Clarion Project, Zach D. Huff.

W październiku zastępca amerykańskiego prezydenta Mike Pence ogłosił, że amerykańskie wsparcie wysyłane do ONZ zostanie przekierowane do programów USAID (United States Agency for International Development), dzięki czemu bezpośrednio dotrze do zainteresowanych.

„Chrześcijaństwo znajduje się pod bezprecedensowym atakiem na historycznych terenach, na których się kiedyś narodziło” – mówi wiceprezydent – „Na całym Bliskim Wschodzie można z łatwością wyobrazić sobie przyszłość bez chrześcijaństwa. Dzisiejszego wieczoru chciałem wam powiedzieć: Pomoc jest już w drodze”.

Borsuk na podst. https://clarionproject.org

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze