USA: miasto pozwoli nagłaśniać muezzina

Zdj. ilustracyjne
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rada miejska miasta Paterson przyjęła uchwałę, która zezwala na nagłaśnianie adhanu, muzułmańskiego nawoływania do modlitwy między godziną 6 i 22.

Zgodnie z nowymi przepisami, które przed wejściem w życie muszą przejść jeszcze przez dwie sesje przesłuchań publicznych, adhan będzie wyłączony z miejskich zarządzeń dotyczących kontrolowania poziomu hałasu.

„Pochwalamy urzędników Paterson za podjęcie tego godnego podziwu kroku w stronę polityki włączającej i zachęcamy ich do wprowadzenia proponowanego rozporządzenia – oznajmił Salaedin Maksut, kierownik oddziału CAIR (Council on American-Islamic Relations) z New Jersey. – Ich otwartość na takie prawa jest wyraźną demonstracją szacunku i wzajemnego zrozumienia mieszkańców dla naszych bogatych i różnorodnych społeczności.”

W Paterson mieszka około trzydziestu tysięcy muzułmanów, uczęszczających do ponad piętnastu meczetów, rozsianych po okolicy.

Maksut porównywał dźwięk nawoływania do modlitwy przez muezzina do dzwonów kościelnych, które można nagłaśniać we wszystkich społecznościach Stanów Zjednoczonych. „Islamskie nawołanie do modlitwy jest integralnym aspektem pięciu codziennych modlitw muzułmanów. Tak samo jak dzwony kościelne, wzywa ono wyznawców do wejścia w przestrzeń modlitwy, zwrócenia swojego ciała, umysłu i ducha w stronę Boga” – powiedział.

Radni miejscy mówili podczas długiej debaty na ten temat, że niektóre meczety w mieście i tak już używają obecnie głośników zewnętrznych do wzywania muzułmanów do odprawienia pięciu modlitw. Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że dzięki nowym przepisom meczety nie będą otrzymywać potencjalnych kar za hałas z powodu nagłaśniania adhanu. W USA niektóre miasta zezwalają na jego nagłaśnianie, np. Hamtramck w stanie Michigan, które wprowadziło podobny przepis w 2004 roku.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Veronica Franco, na podstawie: https://www.middleeasteye.net

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook