USA i UE krytykują Izrael za zburzenie Hotelu Shepherd

Wielki Mufti Jerozolimy, Hajj Amin al-Husseini i Hitler
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Szefowa dyplomacji europejskiej Catherine Ashton i jej amerykańska odpowiedniczka Hillary Clinton zdecydowanie potępiły zburzenie przez Izrael symbolicznej dla Palestyńczyków budowli – dawnej siedziby muftiego we Wschodniej Jerozolimie, Hotelu Shepherd.

Ashton, dając wyraz stanowisku UE, że cała działalność Izraela zmierzająca do zakładania nowych żydowskich kolonii na palestyńskich terytoriach okupowanych jest nielegalna, oświadczyła:

„Zdecydowanie potępiam zburzenie tego ranka Hotelu Shepherd w związku z budową nowego, nielegalnego osiedla (we Wschodniej Jerozolimie). Przypominam, że osiedla te są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego” – podkreśliła Ashton w ogłoszonym w Brukseli komunikacie.

(…)

Zburzony symbol

Wielki Mufti Jerozolimy, Hajj Amin al-Husseini i Hitler
Wielki Mufti Jerozolimy, Hajj Amin al-Husseini i Hitler

Wzniesiony w 1930 roku historyczny Hotel Shepherd był rezydencją muftiego Jerozolimy, Hadż Amina Husseiniego. Władze brytyjskie udzieliły mu azylu, a gmach przeszedł pod kontrolę Jordanii, która kontrolowała po 1948 roku wschodnią część miasta.

W wyniku wojny sześciodniowej 1967 roku budynek przejęli Izraelczycy, a dwadzieścia lat później rząd izraelski sprzedał go amerykańskiemu biznesmanowi Irvingowi Moskowitzowi, który przez wiele lat finansował zakładanie osiedli żydowskich na ziemiach palestyńskich. W roku 2009 burmistrz Jerozolimy postanowił zburzyć hotel i zbudować na jego miejscu apartamentowiec dla Izraelczyków.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze