Unijne pomysły dla powracających terrorystów

1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Europa musi wypracować sposoby przywrócenia do społeczeństwa dżihadystów powracających z Syrii, powiedział Gilles de Kerchove, unijny koordynator do spraw antyterroryzmu.

De Kerchove stwierdził, że nie wszystkich z nich można po prostu zamknąć w więzieniu.

Przemawiając do delegatów na konferencji w Rzymie, powiedział, że Europa musi wypracować system przyjęcia setek powracających ekstremistów. Kerchove ocenia, że około 3000 Europejczyków udało się do Syrii, zwabionych przez grupy islamskich dżihadystów.

Powracający radykałowie muszą mieć możliwość powrotu do społeczeństwa.
„Ważne jest, aby dać im alternatywę wobec więzienia” – mówił de Kerchove do delegatów zgromadzonych na sesji w sprawie strategii walki z terroryzmem. Jego zdaniem nie jest łatwo „udowodnić, że ktoś walczył u boku Daesh”. „Udowodnienie, że ktoś współpracował z Daesh w Syrii, wymaga dostępu do jego poczty elektronicznej, rozmów na WhatsApp czy Facebooku”, wyjaśnił. „Niejednokrotnie dane te są zapisywane w chmurze w USA, co może prowadzić do trwających miesiącami procedur uzyskiwania danych”, dodał ekspert, wskazując, że współpracuje z firmami internetowymi i rządem USA, aby przyspieszyć ten proces.

Wezwał także narody europejskie do zwiększenia wysiłków na rzecz zapobiegania radykalizacji. Przykładem może być amerykański program internetowy, który połączył miliony amerykańskich studentów z milionem ich arabskich rówieśników przebywających na drugim końcu globu. Początkowo obie strony były bardzo ostrożne względem siebie, ale po kilku tygodniach studenci zrozumieli, że mają ze sobą wiele wspólnego, wyjaśnił de Kerchove, który ma nadzieję na wdrożenie podobnego programu w Unii.

BL na podst. www.france24.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook