Unia Europejska zawarła porozumienie z Tunezją, dotyczące wymiany handlowej i powstrzymania migracji z tego afrykańskiego kraju do Europy.
Zgodnie z umową UE ma zapewnić Tunisowi środki pieniężne w zamian za wzmocnienie kontroli granicznych. Dokładne szczegóły finansowe porozumienia nie zostały podane w oświadczeniu UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen powiedziała, że UE jest gotowa zapewnić Tunezji ponad miliard euro w obszarze handlu, inwestycji i współpracy energetycznej.
W oficjalnym oświadczeniu stwierdzono, że porozumienie obejmuje pięć filarów: migrację, stabilność makroekonomiczną, handel i inwestycje, transformację energetyczną oraz kontakty międzyludzkie. „Nasze zespoły pracowały bardzo ciężko, aby dostarczyć solidny pakiet rozwiązań, który jest inwestycją w nasz wspólny dobrobyt, stabilność i przyszłe pokolenia” – napisała von der Leyen.
Szefowa KE udała się do Tunezji wraz z włoską premier Giorgią Meloni i holenderskim premierem Markiem Rutte, aby ponownie spotkać się z prezydentem Kaisem Saiedem. Podobne spotkanie w zeszłym miesiącu nie doprowadziło do zakończenia rozmów przed czerwcowym szczytem przywódców UE, na co liczono.
Według danych UNHCR do czerwca 2023 roku przez Morze Śródziemne do Europy dostało się ponad 78 tys. migrantów z Afryki. Najwięcej z nich (ponad 60 tys.) płynęło do Włoch, z czego duża część przybyła przez Tunezję. Miejscem, w którym koncentrują się migranci, jest portowe miasto Safakis położone ok. 270 km na południe od stolicy kraju. Tunezyjska straż przybrzeżna informuje o trzystuprocentowym wzroście migrantów przybywających z Afryki Subsaharyjskiej – jak podaje Euractiv.
Na zmniejszeniu liczby przybyszów zależy także Tunezji. Prezydent Saied mówił o „hordach nielegalnych imigrantów” przybyłych głównie z Afryki Subsaharyjskiej. W kraju odbywały się także protesty przeciwko zwiększonej fali migracji.