Unia Europejska będzie zwalczać „islamofobię”

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Unia Europejska ma w lipcu powołać nowego koordynatora ds. nienawiści wobec muzułmanów. Członkowie nieformalnej europejskiej koalicji przeciwko islamofobii* przyjęli tę decyzję z radością. Przedstawiamy fragment ich artykułu na stronie Euractiv.com oraz wybrane komentarze czytelników tego portalu.

***

Komisja Europejska ma powołać nowego koordynatora ds. walki z nienawiścią wobec muzułmanów. To doskonała okazja do ponownej oceny tej roli oraz upewnienia się, że koordynator uzyska brakujące do tej pory pełne umocowanie do działań w oparciu o prawa człowieka oraz znaczące środki do walki z rasizmem i dyskryminacją wobec społeczności muzułmańskich w Europie.

Stanowisko Koordynatora Komisji Europejskiej ds. Walki z Nienawiścią Wobec Muzułmanów utworzono w grudniu 2015 r., w następstwie pierwszego w historii Sympozjum Praw Podstawowych Komisji Europejskiej. Koordynator podjął działania mające na celu wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi i naświetlenia problemu nienawiści wobec muzułmanów. Niemniej jednak polityczne zobowiązanie sprzed ponad dwóch lat powinno doprowadzić do zmiany strategicznego podejścia, zrozumienia problemu i podjęcia namacalnych działań, których do tej pory brakowało.

W obecnej sytuacji politycznej potrzeba ta jest jeszcze pilniejsza. W kilku krajach UE powszechny jest islamofobiczny dyskurs, który – podejmowany przez przedstawicieli rządów – kształtuje ustanawiane prawa ora politykę.

W kontekście ogólnej podejrzliwości w stosunku do muzułmanów tym bardziej istotne jest, żeby prawodawcy Unii Europejskiej promujący równość i walczący z dyskryminacją postrzegali muzułmanów jako istoty ludzkie, które cieszą się podstawowymi prawami tak jak wszyscy inni. Walka z islamofobią ma w politycznym aspekcie zmierzyć się ze strukturalnymi formami dyskryminacji i rasizmu, które dotyczący muzułmanów oraz te osoby, które uważa się za muzułmanów.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Jeśli Unia Europejska chce podtrzymać kluczowe wartości, takie jak równość czy brak dyskryminacji, musi dokonać ważnych strategicznych zmian i podjąć konkretne działania,  w tym:

Wybrać koordynatora o odpowiednim profilu – w oparciu o właściwe umiejętności i kompetencje – który zajmie się zagadnieniem islamofobii jako formy rasizmu

Przydzielić koordynatorowi wyraźne pełnomocnictwo i określić zakres działania

Nakreślić sposób komunikacji i konsultacji, uwzględniając fakt, że przejrzystość jest kluczem do zbudowania zaufania w kontaktach z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego

Wyznaczyć konkretne cele i plan działania. Rola koordynatora nie może ograniczać się jedynie do słuchania oraz informowania polityków, bez możliwości brania odpowiedzialności i podejmowania działań.

W czasach, gdy partie posługujące się rażącą islamofobiczną retoryką doszły do władzy w licznych krajach Unii Europejskiej, politycy unijni muszą wysłać jasny sygnał informujący, że chcą zapewnić równość i możliwość uczestnictwa wszystkim członkom społeczności europejskiej.

***

KOMENTARZE:

Użytkownik Johan Stavers napisał:

Jestem wściekły jak cholera. Muzułmanie to nie rasa. Każdy muzułmanin może zostać niemuzułmaninem, podobnie jak nazista może okazać skruchę. Krytyka islamu NIE jest „islamofobią”. Zobaczmy, co robią ISIS, Al-Kaida, Boko Haram i Talibowie. „Nienawiść do islamu” wymaga powołania europejskiego koordynatora, ale co z antyislamskim koordynatorem? Dlaczego Unia Europejska w imię praw człowieka nie walczy z islamem? Islamiści odcinają złodziejom ręce, nakazują kobietom chodzić w zasłonach, zrzucają gejów z budynków, zabraniają kobietom poślubiać niemuzułmanów. Każdy wie, jakich okrucieństw dopuszczają się ISIS, Arabia Saudyjska i Iran, które stosują szariat w praktyce. Antyrasizm w dzisiejszych czasach oznacza najwyraźniej poparcie dla szariatu.

Użytkownik Barry podzielił się następującą uwagą:

Fobia oznacza nieracjonalny lęk, stąd „islamofobia” oznacza nieracjonalny lęk przed islamem. W jaki sposób niewykwalifikowany komisarz miałby oceniać ten stan bez badania lekarskiego? Zakładam, że antymuzułmańska nienawiść (dosłowne tłumaczenie angielskiego wyrażenia „anti-Muslim hatred”, w języku polskim tłumaczone raczej jako „nienawiść wobec muzułmanów”) nie oznacza nienawiści wobec antymuzułmanów? Do dziś nie spotkałem się z definicją tłumaczącą, czym miałaby być zbrodnia nienawiści. Mając w pamięci okrucieństwa z 11 września, z Londynu, zabójstwa żołnierza Lee Rigby’ego i wiele innych, dlaczego to muzułmanów nie oskarża się o zbrodnie nienawiści? Właśnie tak można by traktować wspomniane morderstwa.

Użytkownik van.biefnot również odniósł się do znaczenia samego terminu „islamofobia”:

Posługiwanie się terminem „islamofobia” to nonsens. Coraz więcej osób używa go, żeby opisać zachowanie polegające na odrzuceniu muzułmanów lub wręcz nienawiści w stosunku do nich. Niektórzy wykorzystują je również w celu opisania zachowania rasistowskiego, ekwiwalentu dla terminu „antysemityzm”.

Niektórzy sugerują, że terminu tego używał z początku Chomeini wobec Iranek, które nie chciały nosić chust, inni sugerują jeszcze starsze pochodzenie słowa. Dziś zaadaptowali je muzułmańscy fundamentaliści w celu określenia mężczyzn i kobiet, którzy sprzeciwiają się ich radykalnym działaniom. Posługują się nim również ci, którzy chcą walczyć z groźbami przeciwko muzułmanom, ale nie dbają o prawdziwe znaczenie słowa. To słowo powinno zostać zakazane. W żaden sposób nie oddaje znaczenia, które ludzie chcą mu przypisywać, co  może wywoływać pomieszanie w umysłach i w dyskusjach.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że przyjmując ten termin można łatwo, jak to często bywa, oskarżyć kogoś o islamofobię bez żadnego innego dowodu niż percepcja i subiektywizm oskarżyciela. Termin „islamofobia” nie ma sensu. Należy go wyeliminować z tematów zajmujących się islamem i zastąpić jaśniejszymi słowami, takimi jak „dyskryminacja”, „odrzucenie” lub „nienawiść”.

Thinker napisał:

Twierdzenie, że w UE jest islamofobia, jest tym samym, co powiedzenie, że podczas II wojny  reszta świata miała germanofobię. To tylko wykręt, który ma ukryć prawdziwą naturę islamu i jego nietolerancję wobec ludzi innych religii. Islam nigdy nie był i nigdy nie będzie częścią Europy i musi zostać z niej wyrzucony.

Oprac. Bohun, na podst. https://www.euractiv.com/section/freedom-of-thought/opinion/eu-must-get-serious-about-tackling-islamophobia/

* Pod artykułem zamieszczono pełną listę jego sygnatariuszy.

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook