Turecka opozycja: rząd chroni dżiahdystów z ISIS

Abu Muhammad w państwowym szpitalu w Hatay w kwietniu 2014 roku, w trakcie rekonwalescencji po walkach w Syrii.
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Posłowie opozycji z Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) oskarżyli rząd Erdogana o to, że chroni dżihadystów.

Dwóch ustawodawców z głównej tureckiej partii opozycyjnej oskarżyło rząd o ochronę i współpracę z bojówkarzami-dżihadystami z Frontu Obrony Ludności Lewantu (al Nusra Front) oraz Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIL), znanego również pod nazwą Islamic State of Iraq and Syria (ISIS).

Ustawodawcy utrzymują, że rząd zwrócił się do bojówkarzy z prośbą o wsparcie w walce z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Abu Muhammad w państwowym szpitalu w Hatay w kwietniu 2014 roku, w trakcie rekonwalescencji po walkach w Syrii.
Abu Muhammad w państwowym szpitalu w Hatay w kwietniu 2014 roku, w trakcie rekonwalescencji po walkach w Syrii.

Muharrem Ince, zastępca przewodniczącego CHP, poprosił Ankarę o wyjaśnienia w sprawie ujawnionej fotografii, która przedstawia rannego w walkach w Idljb w Syrii dowódcę ISIL Abu Muhammada, poddawanego jakoby bezpłatnemu leczeniu w szpitalu Hatay State 16 kwietnia tego roku. Fotografia obiegła Internet po tym, gdy tydzień temu ISIL zaatakowało irackie miasto Mosul.

Ihsan Ozkes, przewodniczący CHP w Stambule, utrzymuje, że bojówkarze al Nusry, odłamu Al-Kaidy, dostali pozwolenie na przebywanie w  kwaterach tureckiego urzędu ds. religii, Diyanetu, pozostającego pod kontrolą tureckiego wywiadu (MIT) w prowincji Hatay.

Ozkes, były mufti, powiedział również, że rozkaz zakwaterowania bojówkarzy wydany został przez byłego ministra spraw wewnętrznych Muammera Gulera w oficjalnym piśmie do biura gubernatora prowincji Hatay, w którym jasno domaga się on wsparcia dla bojowników al Nusry. Ozkes utrzymuje, że z oficjalnych dokumentów jasno wynika, że bojownicy al Nusry sprowadzeni zostali przez MIT po to, by walczyć przeciw kurdyjskiej partii PKK, łączącej siły z syryjską Partią Demokratycznej Jedności (PYD) w północnej Syrii.

Ujawniony dokument zawiera następujące stwierdzenie: “Istotnym jest, przy zachowaniu należytej dyskrecji, zapewnienie należytego wsparcia dla oficerów wywiadu wspierających bojowników al Nusry, również tunezyjskich oraz czeczeńskich, sprowadzonych pod kierownictwem MIT do walki z połączonymi siłami PKK oraz PYD, przekraczającymi granicę Syrii”.

 

aQ na podst http://www.france24.com/en/20140617-hurriyet-turkey-government-protecting-isis-militants-photo/

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook