Wiadomość

Turecka kampania w Niemczech w atmosferze skandalu

Prezydent Turcji na wiecu partyjnym wykonuje tzw. wilcze pozdrowienie (2018 r.), źródło: youtube.com
Prezydent Turcji na wiecu partyjnym wykonuje tzw. wilcze pozdrowienie (2018 r.), źródło: youtube.com

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwołał planowaną na styczeń wizytę w Niemczech po skandalicznych zachowaniach posła z rządzącej partii AKP.

Zwyczajem było, że prezydent Turcji przed wyborami zabiegał o głosy diaspory tureckiej w Europie, której konserwatywne zapatrywania dawały dodatkowe punkty wyborcze rządzącej islamistyczno-nacjonalistycznej koalicji. Jednak skandal, jaki wybuchł w Niemczech z udziałem posła Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Mehmeta Acikgöza spowodował zmianę planów.

Według „Frankfurter Rundschau” Acikgöz miał wygłosić mowę nienawiści w meczecie Yunus-Emre w Neuss, należącym do organizacji Szarych Wilków. Turecki poseł wzywał, jak pisze „FR”, do unicestwienia zwolenników kurdyjskiej PKK i Fetullaha Gülena w Turcji i na całym świecie, traktując ich jako terrorystów. Uderzał też w tony religijne, oskarżając Kurdów o bycie bezbożnikami, a Gülenowi zarzucając próbę chrystianizacji islamu.

Eksperci uważają, że te wypowiedzi mogą spowodować ataki tłumu i samosądy na osobach postrzeganych jako zwolennicy takich organizacji. W wyniku oburzenia, jakie pojawiło się po tym przemówieniu, ministerstwo spraw zagranicznych wezwało tureckiego ambasadora, żeby przekazać mu „że nie ma przyzwolenia w Niemczech na mowę nienawiści, a zagraniczne kampanie wyborcze muszą być uzgadniane z ministerstwem wcześniej”.

Do tego dołożyło się wystąpienie w styczniu tureckiego ministra rolnictwa Vahita Kirisci dla tureckiej Międzynarodowej Unii Demokratów UID (znanej wcześniej jako Unia Europejskich Tureckich Demokratów). Przemawiając pod hasłem „Wiek Turcji” minister wzywał do walki z „machinacjami” przeciwko Turcji i do oddawania głosów na rządzącą partię. UID w raporcie niemieckiego Urzędu do Spraw Ochrony Konstytucji (BfV) jest wymieniana w rozdziale dotyczącym służb wywiadowczych Turcji działających na terenie RFN jako organizacja zdominowana przez rząd w Ankarze i realizująca jego interesy w diasporze tureckiej.

Przewodniczący UID Köksal Kuş, który broni swojego prawa do popierania AKP i organizowania wieców wyborczych w Niemczech, próbuje przekonywać, że to jedynie spotkania z wyborcami, gdzie politycy słuchają ich potrzeb. Pomija fakt, że wszystkie one odbywają się w towarzystwie dekoracji z flagami tureckimi i portretami Erdogana. Wychowany w duchu nacjonalistycznej tureckiej prawicy Kuş prowadzi szereg biznesów dzięki koneksjom z obecnymi władzami w Ankarze.

Jednak obecne wybory to być albo nie być islamistycznej AKP, dlatego, jak uważają komentatorzy, jej aktywiści zrobią wszystko, żeby zmobilizować Turków w Niemczech do głosowania na partię Erdogana. Kampania wyborcza odbywa się już obecnie, pod przykrywką wymiany i dialogu z diasporą. Na te problemy starają się zwrócić pochodzący z Turcji niemieccy politycy i działacze lewicy i liberałów. Już wcześniej, jak donosi „Frankfurter Rundschau”, Acikgöz odwiedził meczety związane z Ditib, działającą w RFN Turecko-Islamską Unią ds. Religii.

Dlatego też, chociaż prezydent Turcji unika europejskich wojaży widząc, że ewentualny sprzeciw goszczącego go kraju może skutkować negatywnie w tureckich wyborach, wysyła z wizytami zastępcę przewodniczącego AKP Efkana Alę. Ala reprezentuje partię na masowych wydarzeniach, ale dodatkowo na żywo z głośników nadaje tam prezydent Erdogan z wezwaniem do „dania świadectwa Turcji i światu” w dniu wyborów. Na razie celem tej kampanii są kraje Beneluxu i Francja, gdzie też zamieszkuje duża turecka diaspora.

Niemcy pamiętają wcześniejsze wizyty Erdogana i jego spotkania z diasporą, które zazwyczaj wywoływały conajmniej poruszenie wśród niemieckich mediów i polityków. Jak chociażby wizyta w roku 2017, kiedy nakłaniał niemieckich Turków do unikania asymilacji w tamtejszym społeczeństwie.

Polecamy także:

〉 DITIB w ogniu krytyki

Niemcy dociskają śrubę Turcji

Po co PiSowi Turcja?

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy