Turcja: znany pianista Fazil Say oskarżony o obrazę islamu

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Sąd w Turcji postawił formalny zarzut obrazy islamu znanemu pianiście i kompozytorowi Fazilowi Sayowi; 42-letni artysta został oskarżony o obrazę wartości religijnych z powodu wpisów na Twitterze.

Fazil Say, który w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury, dopuścił się domniemanego przestępstwa w kwietniu, gdy na Twitterze zastanawiał się, co będzie, jeśli się okaże, iż raki (wódka ze sfermentowanych rodzynek – red.) będzie w niebie, a nie piekle, a w piekle będzie (szkocka whisky – red.) Chivas Regal. „Co wówczas?” – pytał ironicznie Say.

Prawnik tureckiego muzyka powiedział, że jego klient nie chciał nikogo obrazić, a krytykował głównie tych, którzy wykorzystują religię do ciągnięcia z tego zysków. Zdaniem prawnika Meltema Akyola wpisy na Twitterze nie mogą być traktowane jako wypowiedzi publiczne. Akyol przyznał jednak, że Say zamknął konto na Twitterze, i że grożono mu nawet śmiercią. Pianista już wcześniej w tym roku postanowił wyjechać z kraju i osiedlić się w Japonii.

W kwietniu, jak pisze rosyjski portal newsru.com, Say powiedział tureckiemu dziennikowi „Hurriyet”, że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

Wiecej: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook