Wiadomość

Turcja tłumi protesty kobiet

Ofiary morderstwa: Aylin Sozer, Sule Cet, Sebnem Sirin.
Ofiary morderstwa: Aylin Sozer, Sule Cet, Sebnem Sirin.

Z okazji międzynarodowego dnia przeciwko przemocy wobec kobiet wiele osób demonstrowało w Ankarze. Wielu protestujących zostało aresztowanych. Władze zakazały wystąpień w innych miastach Turcji.

W Stambule policja otoczyła kordonem duży obszar centrum miasta. Mieszkańcy byli wpuszczani do swoich domów dopiero po przejściu kontroli. Nad centrum krążył helikopter. W bocznych uliczkach wielu policjantów zajęło pozycje. Zamknięto kilka stacji metra. Władze uzasadniły zakaz środkami bezpieczeństwa wprowadzonymi po ataku bombowym, który miał miejsce dwa tygodnie temu. Zginęło wówczas sześć osób.

Władze tureckie obwiniły o atak grupy kurdyjskie. Kurdowie stanowczo zaprzeczyli tym oskarżeniom. W niektórych miastach demonstrowano mimo zakazu. W Ankarze dozwolone były wiece, ale nie marsze. Demonstrantki skandowały hasło wznoszone przez Iranki: „Niech żyje wolność kobiet”.

Dziennikarz Associated Press widział, jak trzy autobusy pełne aresztowanych demonstrantów były przewożone na pobliski posterunek policji.

W ubiegłym roku Turcja wycofała się z Konwencji Stambulskiej Rady Europy. Niektórzy urzędnicy islamistycznej partii prezydenta Erdogana twierdzili, że konwencja nie jest zgodna z konserwatywnymi wartościami Turcji, ponieważ promuje rozwody i podważa tradycyjną rolę rodziny. Krytycy twierdzili również, że promuje ona związki osób tej samej płci. Decyzja ta została ostro skrytykowana przez grupy broniące praw kobiet i kraje zachodnie.

Na początku tego roku parlament turecki uchwalił ustawę, która zwiększa kary więzienia za przestępstwa, w których ofiarą jest kobieta i czyni stalking przestępstwem karanym więzieniem. Na jednym z publicznych wystąpień Erdogan obiecał, że „zawsze podniesie poprzeczkę” w zapobieganiu przemocy wobec kobiet. „Nie możemy pozwolić, by choćby jedna kobieta była ofiarą przemocy” – powiedział.

Zapewiedzi te pozostały jednak w sferze deklaracji. Grupy praw człowieka twierdzą, że istniejące środki nie chronią odpowiednio kobiet ani nie pociąga się sprawców do odpowiedzialności. Według organizacji praw człowieka „We Will Stop Femicide”, w tym roku w Turcji zabito co najmniej 349 kobiet.

Przemoc wobec kobiet problemem tureckiego społeczeństwa

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje