Turcja sięga po kurdyjskich uchodźców w Polsce (UPDATE)

Czerwone noty Interpolu wykorzystywane przez Turcję
Czerwone noty Interpolu wykorzystywane przez Turcję

Policja aresztowała kurdyjskiego uchodźcę w Polsce, realizując nakaz ścigania przez Interpol wprowadzony przez Turcję.

Cihan Tunç został zatrzymany dziś rano przez policję w swoim mieszkaniu. W Polsce posiada status ochrony międzynarodowej, rodzinę i prowadzi restaurację. Działania policji to realizacja listu gończego wprowadzonego do systemu Interpolu przez Turcję. W Turcji za prokurdyjską działalność grozi mu 9 lat więzienia.

Zdaniem reportera Witolda Repetowicza, specjalisty od Bliskiego Wschodu, który zna sprawę kurdyjskiego uchodźcy z pierwszej ręki, jest to forma prześladowania ze strony Turcji. Turcja bezprawnie wykorzystuje system Interpolu do wprowadzania nakazów, które służą do prześladowania oponentów reżimu Erdogana. Tunç i inni Kurdowie mieszkający w Polsce mieli narazić się reżimowi tureckiemu organizując demonstracje przeciwko tureckiej inwazji na tereny północno-wschodniej Syrii zamieszkałe przez Kurdów.

Opinię Repetowicza potwierdzają podobne sytuacje w innych krajach, gdzie Turcja próbowała doprowadzić do ekstradycji Kurdów i opozycjonistów tureckich. W 2018 roku w Pradze na wniosek Turcji został zatrzymany jeden z byłych liderów kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) Salih Muslim. Dwa dni później został uwolniony przez Czeski sąd mimo, że Turcja oficjalnie oskarża go o przygotowanie zamachu bombowego w Ankarze w 2016 roku. Dopiero jednak po ponad roku Interpol skasował czerwoną notę wystawioną przez Turcję, która kładzie obowiązek na policji zatrzymania osoby poszukiwanej w celu ekstradycji.

Turcja wykorzystywała także bezprawnie system Interpolu w Wielkiej Brytanii, gdzie próbowała doprowadzić do ekstradycji Hamdia Akına İpeka właściciela mediów krytycznych wobec Erdogana i skonfiskowanych w Turcji. Jednak sądy w Wielkiej Brytanii uznały działania Turcji za politycznie motywowane i wstrzymały procedurę. Turcja coraz szerzej zyskuje opinię kraju, który nadużywa systemu czerwonych not do prześladowania i zastraszania opozycji. Mimo tego, Interpol zgodził się, by w 2021 r. tym państwie członkowskim odbyło się walne zgromadzenie organizacji.

Jak zachowa się w tej sprawie polski sąd? Repetowicz chociaż liczy, że sąd podejmie podobne decyzje jak w innych krajach Unii Europejskiej, to zapowiada, że będzie monitorował sytuację kurdyjskiego uchodźcy. (j)

UPDATE: Sąd odrzucił wniosek o areszt i zwolnił Cihana Tunça za poręczeniem posła Michała Szczerby (PO) oraz Macieja Koniecznego (Razem).

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy