Kurdyjski przywódca aresztowany w Pradze na żądanie Turcji

W Pradze aresztowany został Salih Muslim, były współprzewodniczący partii syryjskich Kurdów PYD, aktualnie zagraniczny przedstawiciel koalicji TEV-DEM rządzącej w autonomicznej kurdyjskiej części Syrii. Aresztowania dokonano na żądanie Turcji, która umieściła Muslima na liście Interpolu i wykorzystała jego pobyt na konferencji w Pradze.

Turcja oskarża Muslima o odpowiedzialność za zamach w 2016 w Ankarze, dokonany przez rozłamową grupę organizacji PKK Kurdów tureckich; Muslim zaprzecza powiązaniom z tą grupą. Jeśli czeski sąd i ministerstwo sprawiedliwości wydadzą zgodę, Muslim może zostać deportowany do Turcji. Jest to pierwszy przypadek zatrzymania tak wysokiego rangą przedstawiciela syryjskich Kurdów na terenie Unii na żądanie Turcji. (g)

Źródło: dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Amerykanie pośpiesznie ewakuują Afgańczyków

Ofensywa talibów w Afganistanie

Prezydencki zamach stanu w Tunezji