Turcja prosi USA, by powstrzymały Kurdów przed samoobroną

Turecki rząd zwrócił się w środę z prośbą do Stanów Zjednoczonych, żeby powstrzymały kurdyjskich dowódców od przemieszczania sił ze wschodniej Syrii do Afrin na zachodzie, gdzie Kurdowie zostali zaatakowani przez turecką armię.

Prośba ta to skutek oświadczenia SDF, że mają zamiar wysłać 1 700 bojowników ze strategicznie ważnej prowincji Deir Al-Zour do walki z Turcją w Afrin. Takie przesunięcie wojsk przez Kurdów spowoduje osłabienie walki z ISIS, ale wysyłanie żądania powstrzymania tego ruchu przez rząd, który doprowadził do kolejnego konfliktu w Turcji i odciąga Kurdów od walki z Państwem Islamskim, jest co najmniej kuriozalne.

Analitycy wyrażają obawy, że turecki atak na Afrin, który w przypadku dalszej eskalacji odciągnie Kurdów od walki z Państwem Islamskim, może dać czas dżihadystom na przegrupowanie się i przedłuży walkę z terrorystami. (j)

źródło: New York Times

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Francja chce deportować imama ekstremistę

Indie: coraz więcej osób odchodzi od islamu

Polska deportuje Irakijczyka, aktywiści alarmują, że grozi mu śmierć