Islamistyczni sojusznicy Turcji zmuszają Jazydów do przechodzenia na islam

W zajętym przez wojska tureckie i ich islamistycznych sojuszników regionie Afrin w Syrii miejscowi Jazydzi zmuszani są do przechodzenia na islam. Jazydzi byli mordowani w Iraku przez Państwo Islamskie jako niewierni a ich kobiety zamienianie w seksualne niewolnice prześladowani ale w kontrolowanym poprzednio przez Kurdów regionie Afrin żyli dotychczas spokojnie. Teraz ich świątynie zostały przez islamistów zburzone a ci, którzy nie uciekli, zapędzani są do meczetów i zmuszani do przejścia na islam pod groźbą śmierci.

W sprzymierzonych z Turcją oddziałach tzw. Wolnej Armii Syryjskiej (Free Syrian Army) służy wielu byłych terrorystów z syryjskich oddziałów Al Kaidy i Państwa Islamaskiego. Wspólnie z wojskami tureckimi opanowali oni enklawę Afrin, ponieważ Turcy twierdzili, że miejscowe oddziały Kurdyjskie YPG są powiązane z kurdyjską partyzantką PKK w Turcji, którą Turcja (i Unia Europejska) uznają za terrorystów. (g)

Źródło: independent.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom