Turcja: nagonka rządu na sędziów i prokuratorów

Wiceprzewodniczący tureckiej rady sędziów i prokuratorów (HSK) Mehmet Yılmaz powiedział, że trwają dochodzenia wobec 400 sędziów i prokuratorów w sprawie ich rzekomych powiązań z grupą Fetullaha Gülena, oskarżaną przez rząd o nieudaną próbę zamachu stanu w lipcu 2016 r.

„Śledczy sądowo gromadzą wszelkie informacje i dokumenty [o tych sędziach i prokuratorach], powiedział Yılmaz, dodając, że HSK kontynuuje dochodzenie w sprawie zarzutów popartych konkretnymi dowodami przeciwko urzędnikom sądowym.

Rząd turecki oskarża grupę Gülena o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w dniu 15 lipca 2016 r. i określa ją jako „organizację terrorystyczną”. Grupa zaprzecza zaangażowaniu w próbę puczu.

W 2016 r. rząd Turcji rozpoczął masowe represje pod pretekstem walki przeciwko zamachowi stanu. Ponad 150 000 osób usunięto z państwowych posad, ponad 30 000 innych zostało uwięzionych, a ponad 500 000 osób zostało przesłuchanych pod zarzutem terroryzmu. Wyrzucono z pracy ponad 6000 sędziów i prokuratorów.(pj)

Źródło: https://turkeypurge.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign