Turcja łamie wolność religijną

_turcja_istambul__blekitny_meczet
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Turecka gazeta codzienna Zaman donosi, że Turcja pozostaje na liście 12 państw posądzonych o naruszanie wolności religijnych.

_turcja_istambul__blekitny_meczetAmerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) 29 kwietnia podała do publicznej wiadomości swój coroczny raport, gdzie wymieniono trzynaście państw o tzw. szczególnym zainteresowaniu (CPC), łamiących prawa wolności wyznaniowej. Ponadto w raporcie znalazło się dwanaście innych państw oskarżonych o ścisłą kontrolę w kwestiach religijnych. W tym roku Turcja pojawiła się na liście ponownie. Pierwszy raz została wciągnięta na nią w roku 2009 za kontrolę religijną. Biorąc pod uwagę jak niewiele się od tego czasu w Turcji zmieniło w kwestii nałożonych przez nią ograniczeń względem obywateli, USCIRF potrzymała jej status jako kraju naruszającego przepisy prawne.

Zgodnie z raportem, na liście znajdują sie Myanmar (Birma), Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Sudan, Uzbekistan, Irak, Nigeria, Pakistan, Turkmenistan oraz Wietnam. W dodatku do w/w trzynastu państw dołączono kraje, które przodują w pogwałcaniu wolności religijnej, tak więc lista z 2010 roku obejmuje: Afganistan, Białoruś, Kubę, Egipt, Indie, Indonezję, Laos, Rosję, Somalię, Tadżykistan oraz Wenezuelę, jak również Turcję, ze względu na naturę i zasięg występujących naruszeń religijnych oraz tolerowanie ich ze strony rządu. W skład raportu wchodzi również krytyka obecnego i poprzedniego rządu amerykańskiego za niewielki wkład w uczynieniu podstawowych praw religijnych uniwersalnymi.

Oprac. KM
Źródło: www.ansamed.info

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook