Turcja: kurdyjscy separatyści wezwali ludność do buntu

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Separatyści kurdyjscy z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) wezwali ludność kurdyjską w Turcji do buntu po śmierci 35 przemytników wziętych omyłkowo za rebeliantów w operacji tureckiego lotnictwa przeprowadzonej na pograniczu z Irakiem.

– Apelujemy do mieszkańców Kurdystanu, zwłaszcza prowincji Hakkari i Sirnak (prowincje sąsiadujące z Irakiem – red.), by na drodze buntu zademonstrowali swoją odpowiedź na masakrę i wyrównali rachunki z jej sprawcami – oświadczył Bahoz Erdal, jeden z dowódców zbrojnego ramienia PKK.

PKK użyła w apelu kurdyjskiego słowa opisującego akcje gwałtownego sprzeciwu i nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Erdal oskarżył ponadto turecką armię o to, że rozmyślnie zaatakowała cywilów. – To nie był wypadek. To była zaplanowana i zorganizowana masakra – podkreślił. Dodał, że przemytnicy praktycznie codziennie pokonywali tę samą trasę, więc niemożliwe, by nie zostali rozpoznani.

Przedstawiciel rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Huseyin Celik przyznał w czwartek, że ofiarami byli cywile trudniący się przemytem papierosów, których wzięto omyłkowo za uzbrojonych rebeliantów.

Turecka armia oświadczyła z kolei, że operacja była wymierzona w rebeliantów, którzy próbowali przeniknąć na terytorium Turcji, a nalotu dokonano w okolicy, „w którym nie ma ludności cywilnej, a gdzie znajdują się bazy organizacji terrorystycznej”.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze