Turcja: Krok wstecz w dziedzinie praw kobiet

2003800136
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Organizacja Human Rights Watch uważa, że zmiany w obecnym tureckim Ministerstwie ds. Kobiet i Rodziny są krokiem wstecz w walce z dyskryminacją płci i przemocą wobec kobiet.

Według Human Rights Watch, Premier Erdogan poinformował, że „Ministerstwo ds. Kobiet i Rodziny” zostanie zastąpione przez Ministerstwo ds. Rodziny i Polityki Społecznej”, kładąc kres niezbędnemu, wyraźnemu skoncentrowaniu się na prawach kobiet.

Erdogan wprowadził tę zmianę 8 czerwca 2011 r, cztery dni przed wyborami powszechnymi. Chodzi o znacznie więcej niż tylko zmianę nazwy. Ruch ten oznacza zmniejszenie nacisku na przestrzeganie praw kobiet. Według HRW wpłynie to niekorzystnie na wysiłki na rzecz wspierania ich prawa do równości oraz wolności od przemocy. Zamiast odsuwać te prawa na drugi plan, Turcja powinna podjąć pilne kroki w celu zwalczania tej endemicznej przemocy, uważa HRW.

„Decyzja rządu tureckiego o likwidacji Ministerstwa ds. Kobiet stoi w sprzeczności z badaniami, pokazującymi znaczne niedomagania w zakresie praw kobiet i straszliwą wobec nich przemoc”, powiedział Gauri van Gulik, obrońca praw kobiet i badacz w Human Rights Watch. „Kobiety w Turcji potrzebują bardziej, a nie mniej, zdecydowanych działań ze strony rządu w celu ochrony ich praw w praktyce.”(p)

Tłum agaxs
http://europenews.dk/en/node/44393

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze