Wiadomość

Turcja: komentarz aktualny

Ćwiczenia marynarki tureckiej (Fot. Turkish Navy)

Pytają Państwo, co tam w Turcji, bo dość dawno o niej nie pisaliśmy. Otóż prezydent Erdogan przełączył wajchę na odprężenie. Tak twierdzi przynajmniej Unia Europejska, która ujrzała dobrą wolę Ankary w sporze z Grecją i Cyprem o kontrolę stref ekonomicznych.

Zdaniem UE jest tak dobrze, że wstrzymała ona i tak mikre sankcje nałożone na tureckich biznesmenów związanych z przemysłem wydobywczym.

Tymczasem „dobra wola” Turcji wygląda w słowach Erdogana tak: „Nie będzie żadnego kompromisu w sprawie wschodniej części Morza Śródziemnego”.

Możliwe, że za mało asertywną postawą Unii stoi groźba kolejnego kryzysu imigracyjnego, ponieważ między Niemcami, Francją i Turcją toczą się obecnie rozmowy nad odnowieniem umowy o powstrzymywaniu nielegalnej imigracji.

Jednocześnie Turcja rozwija ofensywę dyplomatyczną, ma zostać gospodarzem konferencji na temat pokoju w Afganistanie. Stara się wykorzystać wpływy na Kaukazie zdobyte w trakcie ostatniej wojny w Górskim Karabachu, tak by stać się nieodzownym elementem międzynarodowej polityki w regionie, czy będzie chodziło o Rosję, Unię Europejską, czy o chiński Jedwabny Szlak. Ucisza też opozycję egipską w Turcji, by poprawić relacje z Egiptem. Stara się odbudować relacje z Izraelem, a ostatnio podarowała 180 tysięcy dolarów dla Muzeum Oświęcimskiego.

W kraju, chociaż stan gospodarki nie uległ zasadniczo poprawie, prezydent Turcji przedstawia marzenia o podbijaniu kosmosu i rozwoju technologicznym w gałęziach przemysłu związanych z wojskowością. Na froncie politycznym coraz bardziej atakowani są Kurdowie; Erdogan chce doprowadzić do delegalizacji opozycji kurdyjskiej w parlamencie. Eliminując tą partię może wraz z MHP zapewnić sobie większość konieczną do rządzenia.

A Unia, prawdopodobnie pod wpływem interesów Niemiec, postrzega Turcję jako kraj wykazujący dobrą wolę. Możemy być krytyczni wobec Erdogana, ale trudno nie zauważyć jego politycznej zręczności na tle europejskich elit.(J)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign