Turcja grozi zamrożeniem stosunków z UE

| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wicepremier Turcji Besir Atalay ostrzegł, że jego kraj zamrozi stosunki z Unią Europejską, jeśli rotacyjną prezydencję obejmie w 2012 r. Cypr – poinformowała anatolijska agencja prasowa.

– Jeśli tamtejsze negocjacje pokojowe (tzn. na Cyprze) nie przyniosą rozstrzygnięcia, a UE przyzna rotacyjne przewodnictwo południowemu Cyprowi, w stosunkach między Turcją i UE dojdzie do prawdziwego kryzysu – oznajmił Atalay w rozgłośni Turków cypryjskich Bayrak Radio, kończąc wizytę w północnej części wyspy.

– Tak się stanie, gdyż zamrozimy stosunki z UE. Już to zapowiadaliśmy. Jako rząd podjęliśmy taką decyzję – zaznaczył.

Cypr jest od 1974 r. podzielony między należącą do UE grecką Republikę Cypru a Republikę Turecką Cypru Północnego, uznawaną tylko przez Ankarę. Republika Cypru ma przejąć półroczne przewodnictwo w Radzie UE w lipcu 2012 r.

Turcja od lat stara się o członkostwo w UE. Ankara podkreśla, że chce pełnego członkostwa i zdecydowanie odrzuca propozycje uprzywilejowanego partnerstwa czy innej formy współpracy z Unią.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze