Turcja: 7,5 lat więzienia dla turecko-amerykańskiego naukowca z NASA

Srekan Golge, turecko-amerykański badacz, pracownik NASA, został skazany na 7,5 roku więzienia w tureckim więzieniu pod zarzutami terroryzmu.

Wyrok reżimu Erdogana potępił amerykański rząd. Rzecznik Departamentu Stanu stwierdził, że wyrok zapadł bez wiarygodnych dowodów. Turcja odrzuca jakąkolwiek krytykę tej sprawy.

Goldge posiada podwójne obywatelstwo tureckie i amerykańskie. W USA badał wpływ promieniowania na astronautów, jednak został pochwycony w wyniku czystki po nieudanym puczu w 2016 roku, jaką zorganizował rząd Erdogana. Goldge w tym czasie odwiedzał swoją rodzinę w południowej Turcji. Oskarżono go o szpiegostwo i popieranie Fetullaha Gulena, który zdaniem tureckich władz stał za puczem.

Jakie są dowody na jego związek z Gulenem? Posiadał konto w banku związanym z Gulenem i uczęszczał na uniwersytet także powiązany z islamistycznym kaznodzieją. Żona Goldge twierdzi, że sąd zdecydował już, nim zaczął się proces, „jeden z sędziów nawet zdrzemnął się w czasie rozprawy”. (j)

źródło: Science

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Światowy Dzień Hidżabu: „wątpliwa inicjatywa”

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Indie: młodzi muzułmanie zagrożeni radykalizacją