Tunezja: świecki aktywista znowu w więzieniu

1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jabeur Mejri, zwolniony w marcu tego roku po 2 latach więzienia za zamieszczenie na facebooku karykatur Mahometa uznanych za obraźliwe, znów trafi do więzienia. 

1

 

 

 

 

 

 

 

Podczas rozprawy odwoławczej został skazany na osiem miesięcy więzienia na podstawie dodatkowych zarzutów. Mejri otrzymał taki sam wyrok miesiąc wcześniej. Sąd pierwszej instancji skazał go za obrazę urzędnika państwowego. Tę informację przekazał agencji AFP prawnik Jabeura.

Mejri, który jest świeckim aktywistą, został skazany w 2012 na 7 i pół roku więzienia za opublikowanie na facebooku karykatur Mahometa. Ułaskawiony przez prezydenta, w marcu 2014 wyszedł z więzienia. Jednak nie na długo, ponieważ już po sześciu tygodniach aresztowano go pod zarzutem obrazy urzędnika sądowego. Komitet wsparcia Mejriego nazwał to „sądowym prześladowaniem”: „Jest całkowicie jasne, że są tacy, którzy nie chcą zaakceptować prezydenckiego ułaskawienia i za wszelką cenę pragną zatrzymać Jabeura w więzieniu, żeby słono zapłacił za wolność słowa”, głosi oświadczenie komitetu.

Amnesty International nazwało Mejriego pierwszym więźniem sumienia od czasów rewolucji w 2011, kiedy to obalono dyktatora Zajna al-Abidina ibn Aliego.

Ekstremiści islamscy byli przez reżim Ben Aliego prześladowani. Po rewolucji, kiedy rządowi przewodziła umiarkowanie islamistyczna Partia Odrodzenia, Ennahda, przeżyli swój renesans. Byli wielokrotnie oskarżani o akty przemocy przeciwko celom, które określali jako „nieislamskie”.

kg, na podst. www.english.alarabiya.net

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook