Tunezja: świecki aktywista znowu w więzieniu

1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jabeur Mejri, zwolniony w marcu tego roku po 2 latach więzienia za zamieszczenie na facebooku karykatur Mahometa uznanych za obraźliwe, znów trafi do więzienia. 

1

 

 

 

 

 

 

 

Podczas rozprawy odwoławczej został skazany na osiem miesięcy więzienia na podstawie dodatkowych zarzutów. Mejri otrzymał taki sam wyrok miesiąc wcześniej. Sąd pierwszej instancji skazał go za obrazę urzędnika państwowego. Tę informację przekazał agencji AFP prawnik Jabeura.

Mejri, który jest świeckim aktywistą, został skazany w 2012 na 7 i pół roku więzienia za opublikowanie na facebooku karykatur Mahometa. Ułaskawiony przez prezydenta, w marcu 2014 wyszedł z więzienia. Jednak nie na długo, ponieważ już po sześciu tygodniach aresztowano go pod zarzutem obrazy urzędnika sądowego. Komitet wsparcia Mejriego nazwał to „sądowym prześladowaniem”: „Jest całkowicie jasne, że są tacy, którzy nie chcą zaakceptować prezydenckiego ułaskawienia i za wszelką cenę pragną zatrzymać Jabeura w więzieniu, żeby słono zapłacił za wolność słowa”, głosi oświadczenie komitetu.

Amnesty International nazwało Mejriego pierwszym więźniem sumienia od czasów rewolucji w 2011, kiedy to obalono dyktatora Zajna al-Abidina ibn Aliego.

Ekstremiści islamscy byli przez reżim Ben Aliego prześladowani. Po rewolucji, kiedy rządowi przewodziła umiarkowanie islamistyczna Partia Odrodzenia, Ennahda, przeżyli swój renesans. Byli wielokrotnie oskarżani o akty przemocy przeciwko celom, które określali jako „nieislamskie”.

kg, na podst. www.english.alarabiya.net

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze