Trzech Egipcjan wśród sprawców zamachów pod Ejlatem

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wśród sprawców serii zamachów dokonanych pod Ejlatem w ubiegły czwartek było co najmniej trzech Egipcjan – wynika z ustaleń śledztwa izraelskiej armii. Trzech obywateli egipskich znalazło się w gronie dziesięciu terrorystów zabitych przez Izrael i Egipt w czasie operacji pościgowej.

Informacje o trzech Egipcjanach potwierdza też egipska gazeta „Al-Masry Al-Jaum”, powołując się na miejscowe siły bezpieczeństwa.

Jeden z trzech zabitych zamachowców był więziony w Egipcie za przynależność do radykalnej grupy islamskiej. Uciekł jednak z więzienia na początku rewolty społecznej, która zmusiła do ustąpienia ówczesnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Demonstranci wdarli się do kilku kairskich więzień, wypuszczając z nich wielu przetrzymywanych tam przeciwników reżimu. Setki uwolnionych zwolenników dżihadu przedostały się następnie na sąsiadujący z Izraelem egipski półwysep Synaj oraz do palestyńskiej Strefy Gazy, rządzonej przez radykalne ugrupowanie Hamas.

Źródła izraelskie twierdzą, że na Synaju od miesięcy działają egipsko-palestyńskie grupy zbrojne, wspomagane przez trudniące się przemytem gangi Beduinów. Właśnie jedna z takich grup – z udziałem członków palestyńskich Ludowych Komitetów Oporu i egipskich dżihadystów – miała się wedrzeć na teren Izraela z Egiptu. Efektem jej akcji była śmierć ośmiu Izraelczyków, ponad trzydzieści osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że w trakcie operacji pościgowej zabił ośmiu sprawców zamachów. Egipt z kolei informuje, że jego służby bezpieczeństwa zabiły kolejnych dwóch napastników.

Ale zamach miał też skutki militarne i polityczne. Izrael przeprowadził akcje odwetowe, bombardując wybrane cele w Strefie Gazy i zabijając tam co najmniej 17 Palestyńczyków. Na izraelskie miejscowości w sąsiedztwie Strefy Gazy spadają z kolei palestyńskie rakiety i pociski z moździerzy. Dotychczas zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych, z czego jedna zmarła w środę.
Liderka izraelskiej opozycji Cipi Liwni krytykuje rząd, mówiąc, że powinien był przeprowadzić operację wojskową na dużą skalę.

Tymczasem pogorszyły się stosunki Egiptu z Izraelem, Kair oskarżył bowiem Izrael o zabicie pięciu strażników granicznych w czasie operacji pościgowej za sprawcami czwartkowych zamachów.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook