Trylogia Warnera po polsku

Trzy nowe książki Billa Warnera po polsku poświęcone są Koranowi, hadisom oraz biografii Mahometa. Pozycje te warto mieć w swojej biblioteczce. Mówią one o fundamentach islamu w sposób zrozumiały.

Bill Warner z wykształcenia jest doktorem nauk matematycznych. Od trzydziestu lat za pomocą metod statystycznych bada teksty islamu. Od 11 września 2001 roku otwarcie krytykuje polityczny islam i popularyzuje wiedzę na jego temat.

Zaletą publikacji Warnera jest opieranie się na tekstach źródłowych i wyciąganie z nich logicznych wniosków. Autor buduje swój wywód, opierając się niemal wyłącznie o tłumaczone z arabskiego, najważniejsze dla świata islamu teksty. Do tej pory polski czytelnik mógł zapoznać się z publikacją na temat szariatu („Szariat dla niemuzułmanów”), teraz będzie miał również okazję przeczytać „Sirę”, czyli biografię Mahometa (ukaże się 25.03), „Koran w dwie godzinny” (ukaże się 20.03) oraz „Hadisy. Sunna Mahometa” (już dostępna). Jak słusznie zauważa ekspert, dopiero znajomość Koranu, hadisów i Siry razem daje realną możliwość poznania fundamentów islamu.

Bill Warner dba o to, żeby pisać możliwe przystępnym językiem, obficie cytuje źródła i w zasadzie redukuje swój komentarz do niezbędnego minimum. Jako reprezentant nauk ścisłych chętnie przywołuje statystyki i dane liczbowe. Jednocześnie wypowiada się w sposób przystępny tak, by każdy, kogo ciekawi problem politycznego islamu, mógł zrozumieć jego zasadnicze przesłanie dotyczące niewiernych. Autor staje w kontrze do licznych orientalistów – nie usprawiedliwia okrutnych czynów Mahometa i zrywa z poprawnością polityczną. Powiedzieć jednak trzeba, że prace Warnera mają charakter popularnonaukowych, co zresztą wcale nie odbiera im wartości poznawczej.

„Sira. Życie Mahometa” składa się z niewielkich rozdziałów, z których dowiadujemy się o:
• islamskim znaczeniu terminu „niewierny”;
• początkach islamu;
• kulturowym i rodzinnym otoczeniu Mahometa;
• działalności w Mekce;
• pierwszych publicznych naukach Proroka;
• walce z niewiernymi;
• statusie niewiernego (żyda oraz chrześcijanina) w prawie koranicznym;
• licznych występkach Mahometa w tym zbrodni dokonanej na Kurajszytach.

Znaczna część publikacji wyjaśnia, jakie znaczenie dla tradycji i współczesności islamu ma dżihad, rozumiany jako „święta wojna” z niewiernymi.

Rzecz jasna z opiniami Bill Warnera można zgadzać się lub nie, lecz warto na pewno je znać. 25 marca będzie też dobra okazja do tego, żeby zadać pytanie autorowi. Spotkanie z nim odbędzie się o godzinie 14.00 w Centrum Prasowym Foksal.

Przewidziana jest także debata na temat książek, prowadzona przez Witolda Gadowskiego.

Książki Billa Warnera wydaje Centrum Studiów nad Politycznym Islamem (CSPI) www.facebook.com

Piotr Ślusarczyk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign