Trybunał w Strasburgu: władze Turcji nie zapobiegły śmierci Dinka

Hrant Dink
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że władze Turcji nie zapobiegły zabójstwu w 2007 roku Hranta Dinka, dziennikarza pochodzenia ormiańskiego, zastrzelonego w Stambule przez 17-letniego skrajnego nacjonalistę.

Hrant Dink
Hrant Dink

Trybunał orzekł, że władze nie zbadały należycie sygnałów o planowanym zamordowaniu dziennikarza i nakazał wypłacenie odszkodowania w wysokości 100 tys. euro wdowie po Dinku i jego dzieciom.

Jak głosi orzeczenie, „można uznać, że tureckie siły bezpieczeństwa wiedziały o gwałtownej wrogości wobec Hranta Dinka ze strony środowisk nacjonalistycznych”. Trybunał wskazał, że „żadna z trzech (instytucji) władz informowanych o planach zabójstwa i ich rychłej realizacji nie podjęła działań, by temu zapobiec”.

Sędziowie uznali też, że wydany na Dinka przed jego śmiercią wyrok za obrazę „tureckości” był naruszeniem wolności słowa i naraził dziennikarza na ataki ze strony skrajnych nacjonalistów. Dink został skazany na karę więzienia w zawieszeniu z powodu swych publikacji na temat masakry Ormian w imperium osmańskim na początku XX wieku.

Strasburski trybunał nakazał ponadto wypłacić 5 tys. euro bratu zamordowanego dziennikarza oraz ponad 28 tys. euro kosztów procesowych.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze