Terroryści z Somalii rekrutują w USA

al shabaab logo
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Powiązani z Al-Kaidą dżihadyści, którzy kontrolują większość terytorium Somalii, zamierzają przeprowadzać ataki terrorystyczne za granicą, oznajmił szef CIA Leon Panetta.

„Zagrożenie ze strony organizacji Al-Shabab dla interesów amerykańskich i zachodnich na Półwyspie Somalijskim oraz na samym terytorium Stanów Zjednoczonych jest znaczne i wciąż rośnie” – stwierdza Panetta w pisemnej odpowiedzi do Komisji Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych. „Przywódcy Al-Shabab, którzy przyznają się do związków z Al-Kaidą od 2007 roku, oprócz przeprowadzania działań terrorystycznych na terytorium Somalii rozwijają współpracę z Al-Kaidą na Półwyspie Arabskim oraz wykazują coraz większą chęć przeprowadzania międzynarodowych ataków terrorystycznych”, stwierdził Panetta.

28 kwietnia Panetta został nominowany przez prezydenta Obamę na następcę Roberta Gatesa, sekretarza obrony, który odchodzi na emeryturę.

„Al-Shabab liczy kilkuset zagranicznych bojowników i regularnie próbuje rekrutować ich wśród somalijskiej społeczności żyjącej w diasporze w Stanach Zjednoczonych
i Europie”, pisze szef CIA. „Ponieważ ten ruch islamistyczny, kontrolujący większość terytorium Somalii i dużą część stolicy Mogadiszu, spotyka się z rosnącą presją międzynarodową, możemy spodziewać się, że ugrupowanie zwiększy ilość ataków poza terytorium somalijskim”, ostrzega.

Al.-Shabab przeprowadził pierwszy atak poza granicami Somalii w czerwcu 2010 roku. Przyznał się wtedy do podwójnego zamachu bombowego w Kampali (Uganda), w którym zginęło 79 osób. Penetta ostrzega, że Somalia, praktycznie pozbawiona rządu od czasu obalenia dyktatora Siada Barre w 1991 roku, może stać się nowym miejscem schronienia dla Al-Kaidy. „Ponieważ Al-Kaida przechodzi zmiany dowództwa i przegrupowuje szyki po wymierzonych przeciwko niej akcjach w Pakistanie, musimy zrobić wszystko, żeby nie przeniosła swego centrum operacyjnego do Somalii”, uważa Panetta.(rol)

Tłumaczenie: PS http://news.yahoo.com/s/afp/20110608/pl_afp/somaliaunrestusattacks_20110608202151

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze