Terroryści są wśród nas

Niezależnie od tego czy ostatni incydent na Times Square ma związek ze zorganizowanym  terroryzmem, czy też jest sprawą samotnego maniaka, zagrożenie zamachami ze strony terrorystów powiązanych z islamem jest w USA wciąż wysokie, a może nawet narasta.

 Sears Tower, jeden z celów zamachów terrorystycznych.
Sears Tower, jeden z celów zamachów terrorystycznych.

New York Daily Mail zamieścił listę, niepełną zresztą, udaremnionych od roku 2002 zamachów i ich autorów – w ogromnej większości obywateli Stanów Zjednoczonych.

Nie tak dawno, we wrześniu 2009, aresztowano Najibullaha Zaziego, Afgańczyka z prawem stałego pobytu w USA. Planował zamachy w nowojorskim metrze. Pod koniec kwietnia br. prokurator oskarżył Wesama El-Hanafiego i Sabirhana Hasanoffa o udzielenie technicznej pomocy przy modernizacji komórki Al-Kaidy w Jemenie. Obaj – informatyk i księgowy – ukończyli Baruch College w Nowym Jorku. Ich aresztowanie można uznać za kolejne zwycięstwo amerykańskich sił antyterrorystycznych, lecz nie możemy spać spokojnie, wróg bowiem jest zdeterminowany i ukrywa się wśród nas – pisze gazeta.

Oto inwentarz ważniejszych – i usuniętych – zagrożeń:

Jose Padilla, aresztowany w 2002 jako tak zwany brudny bombiarz, skazany za spiskowanie z islamskimi terrorystami.

Szóstka z Lackawanna: Sahim Alwan, Faysal Galab, Shafal Mosed, Yasein Taher, Yahya Goba i Mukhtar al-Bakri – aresztowani w 2002 i skazani za pomaganie Osamie Bin Ladenowi.

Iyman Faris, kierowca ciężarówki z Ohio, skazany w 2003 za planowanie zniszczenia Mostu Brooklyńskiego; dostał 20 lat.

Jedenastu mężczyzn, znanych jako sieć dżihadystów z Virginii, oskarżono o zamiar odbycia treningu w obozie terrorystów. Dziewięciu z nich miało obywatelstwo USA. Otrzymali kary więzienia.

Obywatel amerykański James Elshafay przyznał się w 2004 do planowania zamachu na stację metra Herald Square.

Yassin Araf i Mohmmad Hossein – aresztowani w Albany w 2004 za próbę zakupienia granatnika w celu zabicia pakistańskiego dyplomaty. Dostali po 15 lat.

Obywatele USA Umer Hayat i jego syn-Hamid Hayat aresztowani w Kalifornii w 2005, gdy okłamali FBI na temat udziału Hamida w szkoleniach w obozie Al-Kaidy. Zostali skazani.

Czterech członków komórki terrorystycznej Jam’iyyat Ul-Islam Is-Saheeh, oskarżono w 2005 o planowanie ataku na lotnisko w Los Angeles. Trzech skazano na więzienie, jeden trafił do szpitala psychiatrycznego.

Michael Reynolds został aresztowany w 2005 za spiskowanie w celu wysadzenia rafinerii gazu w Wyoming. Dostał 30 lat.
Syed Haaris Ahmed z Pakistanu i Ehsanul Islam Sadequee, Amerykanin pochodzący z Bangladeszu, w 2006 oskarżeni i skazani za tworzenie nagrań wideo dla terrorystów.

Siedmiu mężczyzn, w tym 5 obywateli USA, oskarżono w 2006 za planowanie zamachu bombowego na Sears Tower w Chicago i budynek FBI w Miami. Sześciu skazano na więzienie.

Były reprezentant USA w żeglarstwie Hassan Abujihaad oskarżony został w 2007 za podawanie grupie wspierającej terrorystów lokalizacji okrętów marynarki wojennej. Skazany na 10 lat więzienia.

Sześciu mieszkańców New Jersey zamknięto w 2007 za spiskowanie w celu zaatakowania bazy wojskowej Fort Dix. Oczekują na proces.

Amerykanin i trzech innych mężczyzn podejrzani są o zamiar podłożenia ładunków wybuchowych pod przewodami z paliwem na lotnisku JFK.

Christopher Paul, obywatel USA, aresztowany w 2008 za zamiar użycia broni masowego zniszczenia przeciwko celom w USA i w Europie. Wyrok – 20 lat.

Czterech mężczyzn oskarżono w 2009 za plan wysadzenia w powietrze synagogi w Bronxie. czekają na proces.

Hosam Maher Husein Smadi, Jordańczyk mieszkający w Dallas, oskarżony został w 2009 za próbę zamachu na biurowiec z użyciem samochodu- pułapki.

John Walker Lindh, amerykański talib
John Walker Lindh, amerykański talib

Michael Finton z Illinois – aresztowany w 2009 za zamiar podłożenia bomby w sądzie z inspiracji amerykańskiego taliba Johna Walkera Lindha.

Bryant Neal Vinas z Long Island – oskarżony w 2009 o dostarczanie Al-Kaidzie informacji na temat metra i linii kolejowych na Long Island.

Urodzony na Brooklynie Betim Kaziu – oskarżony w 2009 za próbę przystąpienia do komórki Al-Kaidy w nadziei na możliwość zabijania żołnierzy amerykańskich.

Dwunastu Amerykanów oskarżono w 2009 za wspieranie organizacji terrorystycznej Al Shabaab, dążącej do obalenia rządu Somalii.

Colleen LaRose, zwana Jihad Jane, oskarżona została w tym roku o zamiar zamordowania szwedzkiego autora karykatur Mahometa.

Sharif Mobley z New Jersey, aresztowany został w marcu w Jemenie podczas obławy na członków Al-Kaidy.

Najibullah Zazi przyznał się, że wraz z kolegami planował zamachy samobójcze na dworcu Grand Central i stacji metra Times Square. El-Hanafi i Hasanoff jako następni wpisali się na listę osób, które łączy jedna rzecz: fanatyzm religijny. Al-Kaida nie potrzebuje już centrum dowodzenia. Jej szeregowi żołnierze są wszędzie. Wystarczy im jedno zwycięstwo, podczas gdy dobrzy ludzie muszą zwyciężać za każdym razem. Jak długo będzie trwała ta zwycięska passa? Módlmy się, oby bez końca.
Oprac. JP