Terroryści ISIS bez obywatelstwa

Jedno z ostatnich zdjęć Ashrafa Islama przed zniknięciem w 2015 roku (zdj. FB)
Jedno z ostatnich zdjęć Ashrafa Islama przed zniknięciem w 2015 roku (zdj. FB)

Członków terrorystycznej organizacji ISIS można legalnie pozbawić obywatelstwa, uznał brytyjski sąd najwyższy w pierwszej tego typu sprawie.

Ojciec 22-letniego terrorysty, Abdullah Islam, próbował podważyć decyzję minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, która pozbawiała Ashrafa Mahmuda Islama brytyjskiego obywatelstwa. Sędziowie odrzucili wniosek jako „bezzasadny”, co może utworzyć precedens dla wszystkich brytyjskich terrorystów z ISIS, a także ich żon. Obywatelstwa została pozbawiona także żona jednego z terrorystów, Shamima Begum, posiadająca paszport Wielkiej Brytanii i Bangladeszu.

Ojciec chciał, żeby jego syn przebywający obecnie w obozie pod nadzorem Kurdów w Syrii, stanął przed brytyjskim sądem. Tym samym terrorysta uniknąłby kary śmierci. Sąd stwierdził jednak, że ryzyko „wynika całkowicie z jego własnych wyborów udania się do Syrii i wzięcia udziału w dżihadzie”. Jego kłopoty nie wynikają z tego powodu, że został pozbawiony obywatelstwa, ale z tego, że brał udział w walkach organizacji terrorystycznej. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy stwierdził, że Abdullah Islam miał wszelkie przywileje w życiu mieszkając z rodziną i ojcem prawnikiem. Sam studiował prawo w Dhace, kiedy zdecydował się to wszystko porzucić.

Pozbawić obywatelstwa można jedynie osoby o podwójnej narodowości. Zgodnie z prawem międzynarodowym nie można spowodować, żeby osoba stała się bezpaństwowcem. (j)

źródło: The Telegraph

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy